امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Sunday, 17 February , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۷ - 12 جماد ثاني 1440
شناسه خبر : 2040
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, مدیریت و اقتصاد تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹ |

خصولتی‌سازی‌های قبل قابل اصلاح نیست

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی نبض خبر:سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی از جمله مهم ترین مسائلی است که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب و رئیس جمهور برای اجرای بهتر و درست آن به منظور بهبود اقتصاد کشور تاکید شده است. اصلی که بر اساس آن دولت هرچه بیشتر دست و پای خود […]

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی نبض خبر:سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی از جمله مهم ترین مسائلی است که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب و رئیس جمهور برای اجرای بهتر و درست آن به منظور بهبود اقتصاد کشور تاکید شده است. اصلی که بر اساس آن دولت هرچه بیشتر دست و پای خود را از اقتصاد کوتاه می کند.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری روز گذشته در خصوص برنامه های دولت برای کاهش سهم خصولتی ها و شبه دولتی ها در اقتصاد ایران عملکرد دولت قبل برای تسویه بدهی های خود و واگذاری های صورت گرفته به منظور رد دیون اشاره کرد . که می توان دولت فروشی را به آن اطلاق کرد .

سخنگوی دولت تشریح کرد: قبل از روی کار آمدن این دولت عمده واگذاری ها انجام شده بود و الان دولت نمی تواند بار دیگر آنها را واگذار کند. بر اساس گزارشی که سال ۹۱ از مجلس دریافت کردیم، تنها ۱۳ درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بوده و بقیه خصولتی ها بودند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه دولت قبل مایل بود بدهی های خود را از طریق واگذاری سهام شرکت ها تادیه و تسویه کند گفت: دولت دهم حتی عجله داشت با استفاده از مکانیزم بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی باقیمانده این شرکت ها را نیز واگذار کرده و همه بدهی ها و مطالبات خود را پاسخ دهد.

وی افزود: بنابراین دولت قبل خواهان آن بود که هرچه بیشتر این شرکت ها را واگذار کند آن هم به خصولتی هایی که از دولت طلب داشتند.

نوبخت ادامه داد: سیاست دولت کنونی این است که این واگذاری ها را در جهت رد دیون ندهیم و با اینکه بدهی های زیادی که عمده آنها از پیش باقی مانده و سود آن ها هم اضافه شده، بر دوش ما سنگینی می کند قصد داریم از طریق بورس و سازمان خصوصی سازی واگذاری واقعی به بخش خصوصی و غیر دولتی انجام دهیم.

سخنگوی دولت درباره تشکیل کارگروه‌های مطالعه نامزدهای کابینه جدید گفت: این‌که رئیس‌جمهور کارگروه‌هایی را برای شناخت کابینه جدید تعیین کرده باشد، واقعیت ندارد، تمام جزئیات و کلیاتی که درباره کابینه آینده بیان می‌شود، گمانه‌زنی است. الان آقای رئیس‌جمهور شناخت کافی روی اشخاص دارد و از نظرات صاحب‌نظران هم استفاده خواهد کرد.

چالش های پیش روی دولت دوازدهم

نوبخت در خصوص برآورد سخنگوی دولت از چالش‌های دولت آینده نسبت به دوره قبل گفت: بعضاً احساس می‌کنیم در برخی موارد، چالش‌ها زیاد شده. در روز قدس و روز عید فطر همه شاهد این مسائل بودیم. در روز معنوی عید فطر مردم آمده بودند رهبرشان برایشان خطبه بخواند، موعظه و دعا کند. آیا اصلاً کسی برای این کار آمده بود که رئیس‌جمهور را هجو کند؟ سوءاستفاده از یک تریبون مقدس و معنوی، نشان از چالش‌هایی است که وجود دارد. دولت با چنین چالش‌هایی مواجه است. چه بدگفته‌هایی که علیه آقای رئیس‌جمهور به بهانه مناظره منتشر کردند و آقای رئیس‌جمهور تنها ۲ دقیقه فرصت برای پاسخگویی داشت. همه این مسائل را شنیدند و ۲۴ میلیون نفر به آقای رئیس‌جمهور رأی دادند. آیا پاسخ به امید و انتظار مردم این است که از تریبون‌های مقدس سوءاستفاده شود؟ این‌ها چالش‌های ماست. از سوی دیگر دولت تجربه چهارساله‌ای اندوخته، تفکیک‌ها و مشخصات نیروهای کنشگر بهتر معلوم شده. هماهنگی بین قوا می‌تواند کمک کند به عملیاتی شدن مطالبات همه جامعه و مقام معظم رهبری.

اقدامات دولت برای تأمین مسکن شهروندان

نوبخت اقدامات دولت در راستای تأمین مسکن شهروندان را اینگونه توضیح داد: دولت علاوه برافزایش وام مسکن مهر، نسبت به اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت مسکن مهر اقدام کرد. همچنین سالانه ۱۰۰ هزار مسکن روستایی با اجرای بنیاد مسکن در روستاها، احداث می‌شود. طرح مسکن اجتماعی با وام‌های ۱۰ درصد در دست اقدام است. همچنین طرح مسکن حمایتی با دادن تسهیلات ارزان‌قیمت و یارانه‌ای به خانواده‌ها دنبال می‌شود. یک سری هم کمک بلاعوض و وام ارزان‌قیمت نیز به مسکن‌های تخریب‌شده ناشی از حوادث غیرمترقبه داشتیم که طبق ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران انجام شد.

مؤسسات مالی و بانک‌ها در مسیر ساماندهی قرارگرفته‌اند

سؤالی درباره سخنان برخی منتقدان دولت که می‌گویند مشکلات اخیر برخی مؤسسات مالی و بانکی برای ضربه زدن به نهادهای انقلابی است، مطرح شد. نوبخت در پاسخ گفت: اگر نابسامانی در عرصه بازارهای پولی صورت بگیرد، دولت متضرر می‌شود. بخشی از اقتصاد که دولت متولی آن است با این اقدامات، دچار تزلزل می‌شود. دولت خواهان به فرجام رسیدن این مسائل است. دولت یازدهم با مؤسسات پولی و مالی غیرمتشکل و بعضاً فاقد مجوز روبرو شد. بعضاً هم مجوز داشتند ولی مجوزشان در سطح آن فعالیت‌ها نبود. اگر کسی از وزارت تعاون مجوز بگیرد که نمی‌تواند بانک راه بیندازد.

او در ادامه توضیح داد: مشخص است نظام بانکی، قواعدی ازجمله رعایت کف ذخیره قانونی دارد که در این مؤسسات رعایت نمی‌شد. بانک مرکزی باید آن‌هایی که مجوز ندارد را وادار به اخذ مجوز کند. آن‌هایی که هم که مجوز دارند باید سطح فعالیتشان با توجه به سطح مجوزشان، محدود شود. برخی بانک‌ها نیز مجوز داشتند ولی تخلف داشتند و سپرده قانونی را رعایت نکردند. بانک مرکزی آن‌ها را چه دولتی و چه غیردولتی خواست. برخی از آن‌ها مقاومت زیادی کردند. اما بانک مرکزی بسیار محکم و فعال آن‌ها را وادار به رعایت قانون کرد. عمل بانک مرکزی قابل دفاع است و استحقاق دفاع دارد.

نوبخت توضیح داد: اما کسانی در این مؤسسات و بانک‌ها پول گذاشته‌اند و این اتفاقات افتاده. آن‌ها هم حق‌دارند. بانک مرکزی قسمت به قسمت، سپرده‌ها را به افراد برگرداند. مؤسسات کوچک هم چنان ساماندهی شدند تا فعالیت درست و قانونی انجام دهند. تمام همت و تلاش بانک مرکزی در این راستاست. حتی بانک‌های دولتی که تخطی داشتند، بانک مرکزی آن‌ها را موظف به رعایت دولت کرد. ممکن است برخی از این مؤسسات متعلق به برخی نهادها باشند. آن‌ها هم باید قانون را رعایت کنند. بانک مرکزی برای انجام قانون کوتاه نخواهد آمد. آقای رئیس‌جمهور هم همواره به بانک مرکزی تأکید کرده مجموعه مدیریت‌ها و نظارت‌ها به صورتی باشد که حق کسی ضایع نشود.

عبور تولید نفت خام از ۳ میلیون و ۹۰۱ هزار بشکه در روز برای اولین بار

نوبخت همچنیندر ابتدای نشست خود از دستاوردهای اقتصادی اخیر دولت به‌خصوص در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی رونمایی کرد.

وی گزارشی از وضعیت تولید در وزارت نفت ارائه کرد و گفت: در خردادماه امسال برای نخستین بار پس از رفع تحریم‌ها تولید نفت خام از ۳ میلیون و ۹۰۱ هزار بشکه در روز فراتر رفت. این تولید، رکوردی بی‌سابقه است و چنین موفقیتی در تولید نفت خام پس از مضایق و تنگناهای این حوزه، خبر امیدبخشی است. در خردادماه تولید میعانات گازی روزانه ۶۰۹ هزار بشکه و گاز طبیعی ۸۵۲ میلیون مترمکعب در روز به ثبت رسید و نشان داد کشور پس از لغو تحریم‌ها، موفق به تولید تا سقف سابق شد. هرچند باید در نظر داشت این اعداد متعلق به تولید نفت است و صادرات نفت، ارقام دیگری دارد.

او با اشاره به امضای قرارداد سرمایه‌گذاری توتال فرانسه، پتروپارس ایران و یک شرکت چینی در کشور گفت: قرارداد بزرگ ۵ میلیارد دلاری در حوزه میادین مشترک پارس جنوبی، برای تولید ۲ میلیارد فوت مکعب گاز ترش منعقدشده که درنهایت ۳۳۵ میلیارد مترمکعب گاز ترش به ارزش تقریبی ۸۴ میلیارد دلار را استحصال می‌کند.

نگرانی درباره خروج توتال از قرارداد بی اساس است

خبرنگاری درباره احتمال خروج دوباره شرکت توتال از قرارداد مشترک با جمهوری اسلامی ایران سؤال کرد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: این نگرانی بی‌اساس است. این قرارداد ۲۰ ساله است و مبلغ سرمایه‌گذاری قابل‌توجه است و هم اینکه میزان تولید و دوره بالای کار، نشان از اراده شرکت‌های خارجی فرانسوی و چینی برای حضور در میدان مشترک پارس جنوبی دارد.

خوشحال باشیم که آمریکایی‌ها موفق نشدند جلوی امضای قرارداد توتال را بگیرند

او با انتقاد از کسانی که به دنبال تضعیف سرمایه‌گذاری خارجی در کشور هستند، گفت: بهتر است کسانی که منافع ملی را دنبال می‌کنند به‌جای عیب‌جویی، از این قرارداد استقبال کنند و خوشحال باشند آمریکایی‌ها موفق نشدند جلوی امضای این قرارداد را بگیرند. آمریکایی‌ها سرافکنده شدند و توتال، پا پیش گذاشته است. این‌که به سخنان آمریکایی‌ها در قرارداد کشور ما با سرمایه‌گذار خارجی استناد کنیم، موضوع درستی نیست.

نوبخت در ادامه گفت: علی‌رغم تلاش دولتمردان زیاده‌خواه، جنگ‌طلب و پیمان‌شکن آمریکا، قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران امضا شد. همه‌کسانی که مایل به انزوای آمریکا هستند باید از این قرارداد خوشحال باشند. شرکت توتال پیمانکار، سهامدار و شریک عمده ما در پارس جنوبی است. تعهدات این شرکت در فاز ۱۱ پارس جنوبی در قرارداد به‌خوبی مشخص‌شده و آن‌ها موظف به اجرای آن هستند. همچنین اینکه توتال در ایران و قطر هم‌زمان مشغول فعالیت است، فی‌نفسه مشکلی ایجاد نمی‌کند. همه جزییات در قرارداد آمده است و تعهدات توتال در ایران، با توجه به تعهدات این شرکت در قطر احصا شده است.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: در فضای سنگین ساختگی از سوی دولتمردان جنگ‌طلب آمریکایی، این‌که دو شرکت بزرگ اروپایی و آسیایی با پتروپارس قرارداد امضا کند، باعث فروریختن دیوار واهی تحریم و فضای سنگین پس‌ازآن خواهد شد و انتظار می‌رود پس‌ازاین شرکت‌ها، دیگر سرمایه‌گذاران هم وارد کشور شوند. این قرارداد ۲۰ ساله است و مشخص است آن‌ها متوجه عدم بازگشت تحریم‌ها هستند. شرکت‌های دیگر متوجه شده‌اند خط‌ونشان کشیدن آمریکایی‌ها بی‌اساس است.

 خرید تضمینی گندم به نیمه‌راه رسید

سخنگوی دولت در پایان گزارش کوتاه اقتصادی خود، به مصوبات اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم اشاره کرد و گفت: دیروز در این ستاد برای ارزیابی اجرای ۱۲ برنامه، ۵۶ طرح و ۲۰۰ پروژه، شاخص‌های نهایی به تصویب رسید.

او همچنین به خودکفایی کشور در تولید گندم اشاره کرد و گفت: تا تاریخ ۱۱ تیرماه مجموعاً ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تن گندم به ارزش ۶ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان خریداری‌شده که ۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بهای این کالا به کشاورزان پرداخت‌شده است. به‌این‌ترتیب نسبت به پیش‌بینی خرید ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم اقدام مناسبی صورت گرفته است.

برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالا

در این نشست همچنین درباره اجرای برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز سؤال شد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: دولت باقدرت در حال اجرای برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالاست. قبلاً صحبت از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور بود که هم‌اکنون این میزان به ۱۲ میلیارد دلار رسیده یعنی از نصف هم کمتر شده است.

اقدام دولت برای کاهش سود وام‌های بانکی

سخنگوی دولت درباره دلایل بالا بودن نرخ سود بانکی گفت: این حرف درست است. زمانی سپرده‌گذاران در بانک‌ها، جریمه می‌شدند چون نرخ تورم بالاتر از سود بانکی بود. الان که تورم یک‌رقمی شده، انتظار داریم سود سپرده کمتر شود. همچنین با توجه به کاهش سود سپرده، سود تسهیلات هم کاسته خواهد شد. دولت دو کار می‌تواند انجام دهد. اول صدور دستور است که به بانک‌ها بگوید نرخ را کاهش دهید. دوم، تغییرات در سازوکار نرخ سود بانکی است. همگان متفق‌اند اجبار و ابلاغ تا زمان فراهم نبودن زمینه‌ها، مؤثر نیست. پس بهتر است سازوکار کاهش سود بانکی دنبال شود. علت افزایش سود بانکی و تسهیلات این است که بانک‌ها بخش اندکی از سپرده‌های مردمی را در اختیاردارند چون بخش اعظمی از این سپرده‌ها را به‌عنوان تسهیلات داده‌اند و برنگشته است. پول، در بانک کم است و باید آن‌قدر تسهیلات را گران بدهد تا بتواند سود سپرده‌گذاران خود را بدهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد