امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Monday, 21 January , 2019
امروز : دوشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۷ - 15 جماد أول 1440
شناسه خبر : 647
  پرینتخانه » اخبار, خبرهای گیلان, مدیریت شهری تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۷ |

دفترچه عوارض و بهای خدمات پیشنهادی سال آتی بررسی شد

 یکصد و سیزدهمین جلسه کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با حضور اعضا و مشاوران در صبح روز دوشنبه مورخ ۱۳ دی ۹۵ در عمارت شورا برگزار شد . در ابتدای این جلسه فرانک پیشگر ریاست کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری با یادآوری طرح پاکسازی حاشیه رودخانه های […]

 یکصد و سیزدهمین جلسه کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با حضور اعضا و مشاوران در صبح روز دوشنبه مورخ ۱۳ دی ۹۵ در عمارت شورا برگزار شد .
در ابتدای این جلسه فرانک پیشگر ریاست کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری با یادآوری طرح پاکسازی حاشیه رودخانه های رشت در روز جمعه ، عنوان کرد : پاکسازی حاشیه رودخانه های رشت توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت و با مشارکت  تشکل های مردم نهاد و شهروندان داشتیم که دو هدف را در این برنامه دنبال می شود یکی حفاظت از محیط زیست و دوم مشارکت و تقویت مسوولیت همگانی بود و بنده تشکر می کنم از سازمان مردم نهاد و سازمانهای مردم نهاد که در این خصوص همراهی کردند .
وی افزود: امیدواریم که بتوانیم با همکاری و همفکری و راه حل های ساده و علمی در جهت ارتقای محیط زیست این مشارکت را افزایش دهیم .
پیشگر در خصوص کارگروه اصحاب رسانه که به پیشنهاد ریاست شورای شهر و با همکاری خبرنگاران داوطلب در کمیته های مربوطه تشکیل شده است گفت : کمیته های کارگروه براساس کمیسیون های شورا تشکیل شده و کمیته مربوط به کمیسیون بهداشت و محیط زیست و خدمات شهری هم با این نام شروع به فعالیت کرده است و بنده نیز از این امر استقبال می کنم و این کمیته ها می توانند در انتقال پیام از مخاطبان به اعضای شورا و بالعکس و تعامل بین دستگاهی به مجموعه شورا کمک کنند .
وی اضافه کرد : در اولین جلسه کمیته بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورا مقرر شد تا روز سه شنبه ۱۴ دی ماه بازدیدی از مرکز دفن سراوان داشته باشیم و گزارشی هم سازمان پسماند از اقدامات انجام شده داشته باشد و بنده نیز از همه اعضای کمیسیون برای حضور در این بازدید دعوت می کنم .
رییس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت در ادامه گفت : در جلسات گذشته بررسی کیفی و کمی فضای سبز را داشتیم که سازمانهای مردم نهاد نیز حضور داشتند و مواردی را در خصوص باغ سالار مشکات عنوان کردند که برای بررسی بیشتر بازدید میدانی توسط مدیر منطقه و سازمان پارکها و فضای سبز انجام دادیم و مطمئنا هر فعالیتی که شهرداری انجام می دهد در جهت رفاه حال شهروندان است اما برخی اوقات مواردی ناخواسته پیش می آید که باید آسیب شناسی شود .
وی افزود : شاید این موارد به دلیل نبود نظرخواهی و مشاوره های تخصصی باشد و در خصوص مورد ذکر شده مقرر گردید تا بررسی هایی توسط منطقه و سازمان پارک ها و فضای سبز صورت گیرد و اصلاحاتی در صورت نیاز انجام شود .
وی در زمینه باغ سالار مشکات افزود : پس از بازدید هایی که از باغ سالار مشکات داشتیم توجه به طرح پل طبیعت جلب شد و جلسه امروز را به ارایه طرح پل طبیعت توسط مشاور مربوطه در کمیسیون اختصاص دادیم.
در ادامه  عاطفه چیرانی مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی و رساطلب معاون بازآفرینی و دو کار‌شناس شرکت پل شیر و همچنین علی مقصودی شهردار منطقه چهار برای توضیح در مورد طرح در شورا حضور پیدا کرده بودند.
عاطفه چیرانی مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی با بیان اینکه پل طبیعت در حال حاضر در فاز اول کار است گفت: فاز اول در ۲ هزار متر برای ایجاد مسیر پیاده و دوچرخه با برآورد هزینه ۲۹ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
هدف از ایجاد پل طبیعت مطرح شد
   در ادامه کار‌شناس شرکت مشاور پلشیر ( مشاور طرح ) ضمن بیان توضیحاتی در مورد پل طبیعت  گفت : شهر رشت را از نظر دسترسی به منابع طبیعی یک شهر منحصر بفرد است. این شهر دو رودخانه گوهر رود و زرجوب و تالاب عینک   که  یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های شهری دنیا  است از خصوصیات بارز و پتانسیل شهر رشت می باشد .
این کارشناس افزود : وقتی طرح‌ بازآفرینی در شهر رشت شروع بکار کرد و هدف از آن رسیدن به توسعه های درون زا ، پایدار و متوازن بوده ، سعی گردید تا پتانسیل های شهر رشت که تا کنون دیده نشده ، به منظر آید و بر اساس آن رسالت فرهنگی که در طرح بازآفرینی نهفته است توجه به اصالت تاریخی شهر و پیوند دادن آنها با یکدیگر خیلی مورد توجه قرار گرفت. یکی از بحث هایی که در بازآفرینی مورد نظر بود برند سازی شهری و تبدیل رشت به یکی از قطب های گردشگری کشور بوده است .
وی تصریح کرد: ایجاد مسیر گردشگری با اولویت پیاده از خصوصیات طرح بازافرینی است و پروژه هایی که در این طرح تعریف می شوند زندگی شهری را با زندگی طبیعی متصل می کنند .
 وی خاطر نشان کرد : ساختار این پل بر اساس تاریخ شکل گرفت و بر همین اصل مسیر احیای و بازآفرینی تاریخی مورد نظر قرار گرفته است . این پل از محلات قدیمی شهر مانند ساغریسازان در حاشیه زرجوب وگوهرورود٬ خواهر امام شروع می شود و پس از گذشت از بازار تاریخی و محدوده پیاده راه شهرداری و سبزه میدان و چمارسرا می رسد و در این مسیر فضاهای سبزی نظیر بوستان مفاخر٬ باغ سالار مشکات و تالاب عینک وجود دارد و این مسیر به هم متصل می شود .
این کار‌شناس ادامه داد: تشویق شهروندان به پیاده روی ، دوچرخه سواری و پیوند زندگی شهری با طبیعت از اصلیترین اهدف‌ احداث این پل است.
وی در خصوص ایده ایجاد پل و ویژگی‌های فنی این پل گفت: ایده پل به جهت متصل کردن زندگی شهری با زندگی طبیعت است و منظور از آن آشتی مردم شهر رشت با طبیعت بوده است و بتوانیم شهروندان را تشویق به استفاده از دوچرخه و پیاده روی کنیم و لذت بخش کردن پیاده روی را برای شهروندان به دنبال داشته باشیم و این پل به یکی از شاخصه های گردشگری در رشت تبدیل خواهد شد .
وی تاکید کرد : این پل به طول ۷۷۰ متر و عرض ۵ الی ۱۰ متر در دو طبقه پیاده راه و دوچرخه رو می باشد و یکسری کاربری ها نظیررستوران٬سرویس بهداشتی ،  بوفه٬ کافی شاپ٬ کافه کتاب٬ نمازخانه٬ کتابخانه و نگهبانی  پیش بینی شده است.
در ادامه اسلایدهایی در خصوص پلان های مختلف پل در کمیسیون ارایه شد .
حفظ طبیعت و زیباسازی دغدغه ی اعضای کمیسیون در خصوص احداث پل طبیعت
عباس صابر نیز در این جلسه اظهار داشت :  باب خوبی است که طرح‌ها در کمیسیون های تخصصی بررسی شود و به مشاور هم توصیه می شود که نظرات مردم را در این پروژه‌ها لحاظ کنیم چون مردم هستند که از این پروژه ها استفاده می کنند و بنده اعتقاد دارم که اگر نظر علمی را چاشنی کار کنیم می توان بهره بیشتری از کار برد اما آن چیزی که خروجی کار است بهره گیری مردم است و هر چقدر بتوانیم اینگونه طرحها را بررسی و اشکال زدایی کنیم و نگاه تخصصی را به نظر مردم داشته باشیم نتایج خوبی را به دنبال خواهیم داشت .
وی افزود : نگاه شورا این است که کمترین آسیب به حوزه محیط زیست وارد شود و علی الخصوص در زمینه باغ سالار مشکات که اجرای پروژه یکسری بحث ها و باید نباید هایی را به دنبال داشت .
وی اضافه کرد: گزینه های دیگری هم برای انجام پروژه در آن منطقه وجود دارد و اینکه چگونه پایه های پل می خواهد در آن منطقه اجرایی شود از لحاظ علمی و عملی راهکارههای زیادی وجود دارد که مشاور محترم باید نگاه وسیع تری داشته باشد .
در مورد این پل گفت: نگرانی اعضای  شورا حفظ محیط زیست است و برای جلوگیری از آسیب به طبیعت و قطع درخت  این موضوع باید در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شود.
وی افزود: سازه‌های لوزی شکل در بالای پل که در نقشه و اسلایدها نمایش داده شد نمی‌تواند ارتباط لازم شهروندان با طبیعت را ایجاد کند.
همچنین محمود باقری خطیبانی دیگر عضو کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورا در خصوص طرح پل طبیعت گفت : بنده فرد متخصصی نیستم و افتخار من این است که در کنار همکاران متخصص شورا شاگردی می کنم اما تمام روی سخنم به مشاوران این طرح و دوستان شورایی این است که طرحی را همچون پیاده راه انجام ندهیم که پس از اجرا موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان از نظر کیفیت و مصالح شود .
سپس میهمان جلسه علی پوراحمد عضو بنیاد نخبگان و فارغ التحصیل عمران و شهرسازی نقدهایی در خصوص سازه پل و عدم توجه به روحیات روانشناختی  شهروندی بیان کرد . رسا طلب معاون بازآفرینی در خصوص طرح پل طبیعت نیز سخنانی ایراد نمود .
تالاب عینک محرک توسعه خواهد شد
علی مقصودی شهردار منطقه چهار که پروژه پل طبیعت در محدوده مدیریتی وی  احداث خواهد شد گفت: در این پروژه چیزی به عنوان قطع درخت نداریم ورودی پل از سوی نقره دشت خواهد بود و به تالاب عینک ختم می‌شود.
وی با اشاره به  اینکه بحث‌های تملک اطراف تالاب در حال پیگیری است گفت: شهرداری به دنبال تفاهم نامه‌ای با آب منطقه‌ای بود تا بحث بهره برداری از سطح آب تالاب  عینک به شهرداری واگذار شود و مقرر گردد برای هر کاری اجاره نامه ی مجزایی توسط شهرداری تنظیم و با یک هزینه بسیار نازل این مقوله در اختیار شهرداری قرار گیرد .
مقصودی نگاه شهرداری به این تالاب را محرک توسعه دانست و گفت: معتقدیم این تالاب می‌تواند سبب رونق املاک حاشیه تالاب در منطقه شود آنچه که در طرح تفضیلی نیز پیش بین شده است و صرفا کسب درآمد از حوزه آبی آن مورد نظر شهرداری نسیت.
وی افزود: ما در حال پیگیری تملک املاک اطراف تالاب هستیم وبیش از ۴۷۰ ملک هنوز تعیین تکلیف نشده اند و  تاکنون ۳۵۰ ملک در کمیسیون مربوطه تعیین تکلیف شده است .تالاب به ۵ قسمت تقسیم شده است و  بخشی از تالاب با نخاله پرشده است.
 وی تاکید کرد : درخواست ما این است که سازمان عمران و بازآفرینی ، پارک ها و فضای سبز و آب منطقه ای با ما همراه باشند تا بتوانیم فعالیت خود را پیش ببریم.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد