امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Tuesday, 26 March , 2019
امروز : سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸ - 20 رجب 1440
شناسه خبر : 8639
  پرینتخانه » اخبار, خبرهای گیلان, صنعت،معدن وتجارت استان گیلان تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳ |

دلق پوش در نشست خبری مشترک سازمان و خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان؛ امروز جنگ، جنگ اقتصادی است/با توجه به فرهنگ و شعور بالای مردم گیلان کمترین مشکلات را در استان داریم

به گزارش نبض خبر:  صبح روز دوشنبه ٢۵ تیر ماه ٩٧ به مناسبت هفته صنعت و معدن نشست خبری مشترک سازمان صنعت،معدن و تجارت و خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با حضور فرهاد دلق پوش و برخی مدیران این سازمان و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی سازمان صنعت، معدن و تجارت در گیلان […]

به گزارش نبض خبر:  صبح روز دوشنبه ٢۵ تیر ماه ٩٧ به مناسبت هفته صنعت و معدن نشست خبری مشترک سازمان صنعت،معدن و تجارت و خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با حضور فرهاد دلق پوش و برخی مدیران این سازمان و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی سازمان صنعت، معدن و تجارت در گیلان برگزار شد.

فرهاد دلق پوش با خیر مقدم و خوش آمدگویی و تبریک هفته صنعت و معدن به حضار با اشاره به برنامه های هفته صنعت تا پایان تیر ماه اظهار داشت: از همه فعالین عرصه صنعت و معدن که در شرایط خاص فعلی در حال فعالیت هستند تشکر میکنم و عبور از شرایط حاضر نیازمند همگرایی عمومی و کمک اصحاب رسانه در زدودن ناامیدی از روح جامعه است که با توجه به فرهنگ و شعور مردم گیلان کمترین مشکلات را در گیلان داریم.

وی افزود: اصحاب رسانه همیشه باید در متن حضور داشته باشند و نه در حاشیه که بتوانیم در کنار یکدیگر با تصمیم گیری های به موقع در عبور از مقاطع و در تصمیم گیری های مختلف به نحو احسن عمل کنیم.

دلق پوش با اشاره به ظرفیت ها و برنامه های اقتصادی این سازمان خاطر نشان ساخت: باید به تمام ظرفیت های سازمان صنعت و معدن و تشکل های زیر مجموعه و مردم نهاد توجه شود و تمام تلاش و ظرفیت های این خانواده اقتصادی و صنعتی را با برنامه ریزی مناسب در جهت خدمت به مردم به کار ببندیم.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی نابسامان که معلول از تحریم های غربی هاست، مردم را هدف قرار داده افزود: در حال حاضر در شرایط سختی هستیم کما اینکه در گذشته نیز این شرایط وجود داشته و توانستیم از آن عبورر کنیماگرچه هر زمانی شرایط به گونه متفاوتی است و باید با توجه به شرایط مختلف راهکار های مختلف برای برون رفت از شرایط به کار ببندیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان راه برون رفت از چنین بزنگاه هایی را درک دقیق شرایط،رصد امور و ایجاد فضای مثبت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: دولت و نظام جمهوری اسلامی متعلق به ملت است و هرمسئولی که از مردم فاصله بگیرد خود را از راه راست دور کرده است.

دلق پوش افزود: دیدار از واحد های تولیدی، آشنایی با مشکلات و تدوین برنامه مدون در بحث صنعت تولید و اشتغال امری مهم است که اصحاب رسانه حلقه اتصال انتقال این اطلاعات بین فعالین صنایع و مردم هستند.

وی با بیان اینکه دشمن شبانه روز در حال فعالیت است و تلاش و دغدغه های ما باید شبانه روزی باشد اذعان داشت: در حال حاضر جنگ، جنگ اقتصادی است و باید از تمام ظرفیت ها در بخش خصوصی و دولتی و همینطور در سطح استانی و کشوری در این راه استفاده کرده و از حداقل امکانات حداکثر بهروری را داشته باشیم.

دلق پوش کارگروه رفع موانع تولید را یکی از نتیجه بخش ترین جلسات راهبردی توصیف کرد و خاطر نشان ساخت: جلسات این کارگروه جلسات بسیار مهمی است که میتوان در آن مشکلات را رصد و حل و فصل کرد و باید از استاندار محترم و تمام بخش های خصوصی و دولتی در این همگرایی تشکر کنم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اهم اقداماتی که در دولت دوازدهم در استان گیلان در حوزه سازمان صنعت و معدن انجام گرفته عنوان کرد: در سال گذشته در حوزه تجارت خارجی سرای تجاری ایرانیان آستارا خان روسیه با محوریت استان گیلان و هدف تجارت با ایران تاسیس شد. تجارت با قفقاز و روسیه و در نهایت رسیدن به اروپا از اهداف این قبیل طرح هاست که در حال حاضر استان گیلان دروازه ورود این مرز تجاری بوده و از سه جهت زمینی،آبی و ریلی در حال فعالیت هستیم.

اهم فعالیت های سازمان به اختصار:

 • برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی محصولات صنایع غذایی و کشاورزی ایران در انزلی
 • برگزاری اولین نمایشگاه تولیدات برتر استان گیلان و گردهمایی واحد های شاخص تولیدی
 • اغاز عملیات اجرایی طرح های شاخص صنعتی و معدنی استان به ویژه تولید میله و مفتول مسی و آلومینیومی در شهرک صنعتی سپیدرود
 • همچنین در تولید مس در حال پیشرفت های خوبی هستیم
 • راه اندازی ٢٢٩ واحد صنعتی با مجموعه سرمایه گذاری حدود ۴٠٠٠ میلیارد ریال و اشتغالزایی ٢٧٢٣ نفر در استان
 • ثبت محصولات استراتژیک چای، برنج و زیتون به عنوان محصولات ویژه گیلان
 • افزایش میزان تولیدات برخی محصولات مهم نظیر تولید لوازم خانگی با تکنولوژی مدرن و استانداردهای بین المللی
 • تولید محصولات صنایع سلولوزی از قبیل ام.دی.اف ، اچ.دی.اف و نئوپان و غیره (رتبه دوم کشور)
 • برنامه ریزی جهت تکمیل زنجیره صنعت تولید فولاد در استان گیلان (به نحوی که در برنامه ریزی سازمان در سالهای آتی میخواهیم به قطب اول کشور با توجه به شرایط مناسب گیلان در این صنعت برسیم)
 • افزایش تعاملات تجاری با روسیه و سایر کشور های حاشیه خزر
 • رونمایی از برند فرش دست باف گیلان تحت عنوان «سوسن چلچراغ»
 • پذیرش هیاتهای تجاری در زمینه برپایی نمایشگاه های تخصصی صنعتی
 • تشکیل کمیته های تخصصی در همه بخش های صنعت که وظیفه ارزیابی و پایش در حوزه های مختلف صنعت را بر عهده دارند و در جهت احیای صنایع در حورزه های مختلف فعالیت می کنند که نمونه ان احیای ایران برک می باشد.
 • کلید خوردن طرح انتخاب کاسبان نمونه و خوش نام به منظور احیای فرهنگ کیفیت و ارائه خدمات به مصرف کنندگان در حوزه اصناف
 • بازنگری دقیق در حوزه ساست های مربوط به معادن استان و رفع مشکلات این حوزه با تشکیل شورای معادن
 • پرداخت مبلغ ٨۶۵٠ میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات رونق تولید به بیش از ٢٣٠۵ واحد صنعتی و تولیدی استان‌
 • تجلیل از ٣٨ واحد تولیدی و برتر در روز صنعت و معدن در تاریخ ٩٧/۴/٣١
 • امادگی افتتاح ١٩ طرح صنعتی با میزان سرمایه گذاری ٢۶٢٢ میلیارد ریال و اشتغال ٨٢٩ نفر در استان
 • برگزاری تور خبری در ایام هفته با هدف بازدید از ظرفیت های صنعتی و تولیدی و برگزاری نشست خبری
 • دیدار مدیران صنعت، معدن و تجارت گیلان با نماینده ولی فقیه در استان و دیدار با خانئاده شهداء
 • اجرای برنامه مناسب برای اشنایی با ظرفیت های تولیدی
 • همایش اعطا گواهینامه استانی برای رعایت کنندگان حقوق مصرف کنندگان (این مراسم روز چهارشنبه برگزار می شود)

_ نشست هفتگی کارگروه کنترل بازار و کنترل قیمت ها در استان گیلان

 • برگزاری مرتب شورای هم خانواده

در انتها دلق پوش حمایت از کالاهای گیلانی و ایرانی را راه نجات صنعت و اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: حمایت از کالاهای بومی و ایرانی باید در دستور کار تمام نهادها قرار گیرد و با کمک اصحاب رسانه می توانیم کالای ایرانی را با کیفیت مرغوب که در برخی موارد با مارک های خارجی وارد بازار می شوند در چرخه عرضه و تقاضا نهادینه کنیم.

اگر نتوانیم به مشکلات تامین ارز واحد های تولیدی غلبه کنیم قطعا دچار رکود شدید خواهیم شد

البته در ابتدای نشست فرحمند پور علی، رئیس هیات مدیره خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با اشاره به این مهم که خانه صنعت و معدن تجارت از یاران نزدیک سازمان است خاطر نشان ساخت: خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با تشکیل انجمن های تخصصی در استان در گرد هم آوری و همسویی مشغولان تجارت و صنایع استان و به عنوان رابط بین واحدهای صنعتی و تولیدی و سازمان صنعت در استان همواره سعی در یاری رسانی به حل و فصل مشکلات دارد.

پورعلی با بیان اینکه امروز سخت ترین دوران تولید و صنعت در کشور است افزود: در واحد های تولیدی مهمترین رکن اساسی برنامه ریزی است و کمترین دوره برنامه ریزی یک ساله است. یعنی از نقطه تهیه مواد خام تا نقطه سفارش و تولید و هرکدام از این بخش ها دچار مشکل شود در روند تولید تاثیر سوء خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: بخشی از قطعات واحد های تولیدی وابسته به واردات است که وابستگی مستقیم با تامین ارز دارد که با وضع موجود چرخه تامین سفارشات حدود ٧ ماه به طول می انجامد. در نتیجه عمده مسائلی که واحد های تولیدی با آن سر و کار دارند در تامین مواد اولیه خارجی و حتی داخلی است.

رئیس هیات مدیره خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با ابراز امیدواری در تدبیر مسوولین برای سپری کردن این پیچ سخت و شرایط موجود افزود: مهمترین دغدغه ی واحد های صنعتی که با سرمایه ملی و اشتغال رابطه مستقیم دارند سرپا نگه داشتن خط تولید است که بیشترین انتظار از دولت در تحقق این مهم استآنچنان که مسوولین استانی نیز با بیشترین توان در این راه گام برداشته اما انتظار اصلی از دولتمردان است و اگر نتوانیم به مشکلات غلبه کنیم واحد های تولیدی در نیمسال دوم سال ۹۷ قطعا دچار رکود شدید خواهند شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد