00010 copy

آیت الله محقق داماد: مرگ جانسوز مهسا امینی موجب جریحه دار شدن قلوب مردم ایران شد

آیت الله محقق داماد با اشاره به مرگ مهسا امینی نوشت: پاسخگوی اصلی در پیشگاه الهی وسپس ملت شریف ایران نسبت به این گونه حوادث تلخ کسانی هستند که روزی به نام امربه معروف، تهمت و افترا ودروغ‌پردازی و هتک حرمت و سلب کرامت و حقوق انسانی را حلال و مجاز و حتی فریضه دانستند و ازین رهگذر عالمان را ملجم و جاهلان را مکرم ساختند.
آیت الله محقق داماد: مرگ جانسوز مهسا امینی موجب جریحه دار شدن قلوب مردم ایران شد

نبض خبر متن یادداشت آیت الله محقق داماد در خصوص مرگ مرحوم « مهسا امینی » بدین شرح است:

انا لله وانا الیه راجعون

حادثه مرگ جانسوز هموطن عزیزمان «مهسا امینی» موجب جریحه دارشدن قلوب مردم شریف ایران شد. اینجانب ضمن عرض تسلیت این مصیبت به خاندان داغدار و عموم ملت سوگوار، رخصت می‌طلبم که به چند نکته تاکید و تصریح نمایم؛

۱- در وقوع این حوادث به دنبال خاطی گشتن و حتی به مجازات خاطیان رده‌های پایین بسنده کردن نه درد و سوز عمومی را تسکین می‌بخشد و نه امیدی به‌عدم تکرار نظیر آن ایجاد میکند. زیرا این حوادث معلول است و باید در جستجوی علت‌ها بود.

۲- در حادثه ننگین زندان کهریزک سال ۸۸ برغم وقوع جنایتی هولناک وننگین سرانجام به مجازات چند مباشر ضعیف منتهی شد واسباب اقوی نه تنها عفو بلکه برخی در مقامات برتر منصوب شدند درحالی که به یقین حادثه مزبور دال بر بی‌کفایتی وسوء مدیریت آنان بود و چنانچه شایسته سالاری انجام می‌شد از تکرار آن جلوگیری بعمل می‌امد. مهسا امینی

۳- امربه معروف ونهی ازمنکر به معنای صحیح و منطبق با تعلیمات اسلامی را هرگز کسی انکار نمی‌کند. ولی به یقین این دو فریضه الهی شرایطی دارد ودرراس انهانه تنها اشنایی بلکه اگاهی کافی و عمیق مجریان با معروف ومنکر است. تشکیل این نهاد و دادن ان بدست افراد ناآگاه انحرافی است روشن از تعالیم اسلامی و راهی است برای سلب آزادیهای قانونی و شرعی شهروندان. در روایت مسعده بن صدقه امام صادق (ع) فرمودند: امربه معروف ونهی ازمنکر باید توسط کسانی انجام شود که معروف را از منکر بشناسند نه کسانی که خودهدایت نشده‌اند تا دیگران را هدایت کنند – وسایل ج۱۱ ص۲۰۰)

۴-مظهر کامل معروف تذکر خیرخواهانه ونقد قدرت حاکمه است ونه دخالت درحریم خصوصی شهروندان ومنحرف ساختن افکارعمومی از وظایف اصلی آنان.

۵-در جامعه‌ای که فساد وسوء استفاده و رانت و اختلاس و ارتشا هر روز خبرش حتی از رسانه ملی بگوش میرسد و ارقامش حیرت‌آور است به یقین نهی از منکر معنای دیگری می‌یابد و موارد اهمی خواهد یافت و ترجیح اهم برمهم روش خردمندان است.

۶-تامین امنیت شهروندان اصلی‌ترین وظیفه قدرت حاکم است. قدرت حاکم نمیتواند با بکارگیری افراد ناآگاه و دادن لقب ارشاد و مرشد به آنان موجبات سلب آسایش گردد. اینگونه القاب شایسته صالحان علمی و عملی است.

۷-جرم انگاری وتعیین مجازات نسبت به اعمال و رفتار شهروندان کار بسیار دقیقی است و در جوامع پیشرفته جهان امروز همواره توسط متخصصان دانش حقوق وعلوم اجتماعی و روانشناسی انجام میگیرد و در جامعه ما نیز انچه جنبه فقهی دارد بایستی توسط فقیهان عالی رتبه و واجد درجه اجتهاد مسلم انجام شود تا مبادا موضوعی که اصل و یا حدود و ثغورش جای سوال و تردید دارد صرفا به خواسته و نظر گروه و یا فردی بر جامعه تحمیل گردد و موجبات تنفر و انزجار از شریعت سهله و سمحه احمدی را فراهم اورد. مهسا امینی

۸-پاسخگوی اصلی در پیشگاه الهی و سپس ملت شریف ایران نسبت به این گونه حوادث تلخ کسانی هستند که روزی به نام امربه معروف، تهمت و افترا و دروغ‌پردازی و هتک حرمت و سلب کرامت و حقوق انسانی را حلال و مجاز و حتی فریضه دانستند و ازین رهگذر عالمان را ملجم و جاهلان را مکرم ساختند. ربنا وعلیک توکلنا والیک انبنا والیک المصیر

سید مصطفی محقق داماد

۲۵شهریور ۱۴۰۱

 

منبع‌: دیارمیرزا

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر