00010 copy

افراد دارای علائم آبله در منزل قرنطینه بمانند

مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان گفت: افراد مشکوک و دارای علائم آبله بویژه دانه‌های پوستی حاوی مایع تا زمان مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایش تشخیص آبله مرغان یا میمون در منزل قرنطینه بمانند.

به گزارش نبض خبر به نقل از نصف جهان : رضا فدایی افزود تاکنون هیچ مورد نمونه گیری درباره آبله میمون در استان اصفهان نداشتیم اما با توجه به سرایت این بیماری در نقاط مختلف دنیا احتمال مشاهده موارد مشکوک در کشور و استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه افراد در صورت مشاهده علائم این بیماری بویژه دانه های پوستی حاوی مایع باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک یا مراکز بهداشتی مراجعه کنند تا اقدامات لازم انجام شود، اظهار داشت: اظهارنظر نهایی درباره تشخیص این بیماری با انجام آزمایش های مولکولی در انستیتو پاستور تهران انجام می شود که تاکنون نمونه گیری نداشتیم که به تهران ارسال شود.

فدایی با اشاره به اینکه انتقال بیماری آبله میمون از راه پوستی و تنفسی است، اضافه کرد: علائم آن شباهت زیادی به سایر بیماری های هم‌خانواده آن بویژه آبله مرغان دارد و دانه های حاوی مایع بر روی دست و پا مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه آبله میمون یکی از انواع ویروس آبله است و علائم آن شباهت زیادی به بیماری آبله مرغان دارد، خاطرنشان کرد: شیوع آبله مرغان در فصل بهار باعث شده است که در برخی موارد بیماران مبتلا به این بیماری با عنوان مورد مشکوک به آبله میمون تلقی شوند.

مسوول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان تاکید کرد: از افراد دارای علائم آبله می خواهیم که با رعایت موارد بهداشتی در خانه تا زمانیکه دانه های پوستی خشک شود و بریزد، قرنطینه بمانند زیرا این بیماری چه آبله باشد و چه سایر بیماری های ویروسی باعث انتقال به اطرافیان می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز گفت که بر اساس گزارش وزارت بهداشت تا کنون فقط ۶ مورد مشکوک به آبله میمون در کشور شناسایی شده که نتیجه آزمایش سه نفر آنها منفی شده است.

پژمان عقدک با بیان اینکه اگر مورد مثبتی از این بیماری در استان اصفهان شناسایی شد درباره آن اطلاع رسانی می شود، افزود: با توجه به مشاهده مواردی از این بیماری در دنیا، احتمال ورود آن به کشورمان وجود دارد و لازم است درباره آن اطلاع رسانی شود.

وی با بیان اینکه راه های انتقال این بیماری، تنفسی و پوستی است، تاکید کرد: برای پیشگیری از این بیماری لازم است همان شیوه نامه های بهداشتی که برای کرونا انجام می شد رعایت شود مانند شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *