امام صادق (ع) :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Sunday, 25 July , 2021
امروز : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ - 16 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 34250
  پرینتخانه » اخبار, اخبار گیلان, خبرهای گیلان, سیاسی

تلاشها برای ایجاد موزه‌ی بلدیه‌ی رشت به نتیجه می‌رسد

نبض خبر ؛ از روز بیست و چهارم شهریور ماه ۱۳۹۷ که نخستین دیدار رسمی اعضای شورای اسلامی شهر رشت و مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان گیلان انجام شد، تاکنون پیگیریها برای ایجاد موزه‌ی بلدیه در رشت تداوم داشته است. در این دیدار رسمی، محمدحسن عاقل‌منش رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای شهر رشت […]

نبض خبر ؛

از روز بیست و چهارم شهریور ماه ۱۳۹۷ که نخستین دیدار رسمی اعضای شورای اسلامی شهر رشت و مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان گیلان انجام شد، تاکنون پیگیریها برای ایجاد موزه‌ی بلدیه در رشت تداوم داشته است.

در این دیدار رسمی، محمدحسن عاقل‌منش رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای شهر رشت با پیش کشیدن حفاظت از بناهای تاریخی رشت و تغییر کاربری آنها به موزه‌های تخصصی گفت: مکاتباتی با اداره‌ی کل میراث فرهنگی برای تغییر کاربری ساختمان شهرداری و تبدیل آن به موزه‌ی بلدیه و عمارت تاریخی حاج میرزا خلیل رفیع به موزه‌ی مشروطه‌ی گیلان انجام شده است.

در این دیدار مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان گیلان قول همکاری برای تحقق این خواسته ی کمیسیون فرهنگی را داد.

مجموعه‌ی پیگیرهای کمیبسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در طول دو سال گذشته کار را به آنجا رساند که در دوران مدیر کلی مسعود حلاج‌پور، وی روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور در صحن شورا کند که اعتباری برای این بناهای تاریخی و تغییر کاربری آنها در نظر گرفته شده و با این پیشنهاد در همین روز تفاهمنامه‌یی بین اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان و شهرداری رشت منعقد شد که طبقه‌ی همکف ساختمان شهرداری در پیاده‌راه هسته‌ی مرکزی شهر پس از مرمت و تجهیز به موزه‌ی مردمشناسی و طبقه‌ی اول این ساختمان به موزه‌ی بلدیه اول تبدیل شود.

حالا با حضور دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رشت که این هفته انجام شد و بازدید وی از این بناهای تاریخی سبب شد تا دوباره موضوع تبدیل بناهای تاریخی رشت به موزه‌های تخصصی در کانون توجه رسانه‌های گروهی قرار بگیرد. ایجاد موزه‌ی بلدیه‌ی رشت

محمدحسن عاقل‌منش در این باره به «هاتف‌خبر» گفت: بافت تاریخی میدان شهرداری رشت با توجه به نگاه شورای پنجم که اعتقاد به تغییر کاربری ساختمانهای قدیمی به موزه دارد و نقشی که ایجاد این موزه‌ها در جذب و جلب گردشگر می‌توانند داشته باشند تا رشت تنها محل گذر گردشگران نبوده و با جذابیتهای بیشتر اسکان گردشگران را نیز در این شهر شاهد باشیم، شرایطی را فراهم می‌کند که از این ساختمانها در جایگاه درست و منطقی خود بهره ببریم. ایجاد موزه‌ی بلدیه‌ی رشت

وی می‌افزاید: در گام نخست اقدامات لازم برای تبدیل عمارت تاریخی حاج‌میرزا خلیل رفیع به موزه‌ی مشروطه گیلان مصوب شد و سپس تفاهمنامه‌ی همکاری برای تبدیل ساختمان شهرداری رشت به موزه‌ی بلدیه به امضا رسید.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت خاطر نشان کرد: با توجه به اتمام طرح مطالعاتی تبدیل ساختمان شهرداری رشت به موزه‌ی بلدیه با حضور جناب آقای دکتر مونسان در رشت جای این امیدواری پدید آمده که عملیات مرمت و بازسازی این ساختمان به سرعت به پیش برود و شهروندان و گردشگران از مواهب این عمارت تاریخی بهره ‌ببرند.

عاقل‌منش به یک نمونه‌ی موفق هم اشاره کرد که شورا و شهرداری رشت با محوریت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و با نظارت اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان گیلان در تبدیل خانه‌‌ی میرزا به موزه موفق بوده و در این باره می‌گوید: مجموعه‌ی خانه‌ی میرزاکوچک جنگلی در محله‌ی استادسرای رشت به بهترین شکل ممکن با بازآفرینی به موزه‌ی میرزا تبدیل شده است که هم‌اکنون مورد توجه بسیاری از همشهریانمان و همچنین گردشگران و مسافران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: به طور یقین تداوم این همکاریها می‌تواند سبب شود که موزه‌های تخصصی دیگری نیز در شهر رشت شکل بگیرند و سبب تقویت و توسعه‌ی اقتصاد شهری، جذب گردشگر و بهره‌گیری از فضاهای تاریخی برای ایجاد موزه‌های تخصصی شود.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت همچنین تاکید نمود: قول مساعد آقای دکتر مونسان برای همکاری در تخصیص اعتبار مرمت ساختمان تاریخی شهرداری رشت را نیز به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم در کوتاهترین زمان ممکن شاهد ایجاد موزه‌های تخصصی دیگر در شهر رشت باشیم که موزه‌ی بلدیه یکی از آنها است.

 

ایجاد موزه‌ی بلدیه‌ی رشت

| منبع خبر : هاتف خبر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد