00010 copy

با احدی در خصوص پیگیری مطالبات حوزه انتخابیه خود تعارف ندارم

رسول فرخی نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت : با احدی در خصوص پیگیری مطالبات حوزه انتخابیه خود تعارف ندارم .

با احدی در خصوص پیگیری مطالبات حوزه انتخابیه خود تعارف ندارم

نبض خبر :  رسول فرخی نماینده شهرستانهای لاهیجان و سیاهکل در نشستی با اصحاب رسانه ضمن قدردانی از تلاش های خبرنگاران ،اظهار داشت : خبرنگار واسط حقیقی بین نظام و مردم است  .نخستین موضوع برای هدایت مباحث به مسیر درست ، داشتن هوش سیاسی خبرنگار است .دیدگاه ،خلاقیت و هوش اصحاب رسانه با نگاه مسوولان و سایر افراد جامعه متفاوت می باشد و این مهم یکی از ویژگی های خبرنگاران است.

وی افزود : خبرنگار دارای نگرش جدیدی در حوزه توسعه در همه ی موارد است علی الخصوص که امروزه دنیا در جهت توسعه پایدار قرار دارد. امیدواریم که خداوند به خبرنگاران توفیق دهد که بتوانند در مسیر رشد و توسعه جامعه گام بردارند.

فرخی با اشاره به فعالیت هایی که در حوزه انتخابیه لاهیجان و سیاهکل در طی چند سال اخیر صورت گرفته است ، گفت : در ابتدای آغاز به کارم در حوزه نمایندگی آن چیزی که برای بنده حائز اهمیت بود یافتن نقاط ضعف و قوت شهرستان بود و نخستین مورد ، بحث بهداشت و درمان و زیر ساخت های این حوزه  در شهرستان های لاهیجان و سیاهکل بود.

فرخی افزود : بر اساس اسناد توسعه دو شهرستان که با همکاری و هماهنگی نخبگان ،اساتید دانشگاه، کارشناسان ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، استانداری  وسایر نهادهای ذیربط توسط دولت تهیه شده برای هر شهرستان با توجه به چشم انداز ۱۴۰۴ یک سند توسعه تهیه شده است و بر  همین اساس  در شهرستان لاهیجان مقرر شد که دو بیمارستان تجهیز شود و یک بیمارستان جنرال در لاهیجان تاسیس گردد اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و دو بیمارستان ادغام گردید و بیمارستان پیروز در زمان تحویل دارای مشکلات زیادی بود.

وی ادامه داد :  اهمیت جایگاه شهرستان لاهیجان را از نظر بحث درمانی در شرق گیلان و غرب مازندران برای وزیر بهداشت وقت تشریح گردید و تلاش‌های زیادی انجام پذیرفت و نهایتا بیمارستان سید الشهدا به مرکز سرطان شناسی تبدیل  و بیمارستان ۲۲ آبان به عنوان جراحی محدود و ایجاد دو بخش قلب و سوختگی نیز  مورد بحث و بررسی قرار دارد که هنوز تحقق نیافته است و مشکلات بیمارستان پیروز تا حدودی حل شده و طی رایزنی با ارتش مبلغ  ۳۰ میلیارد تومان برای رفع معضلات این بیمارستان هزینه گردید.

وی خاطر نشان کرد : بحث کلینیک تخصصی دندانپزشکی و سایر مواردی که شهرستان نیاز دارد در حال پیگیری است .اخیرا دستوری از سوی وزیر بهداشت صادر شده که اولین دستگاه MRI که وارد استان شود متعلق به لاهیجان خواهد بود. در شهرستان سیاهکل نیز در زمینه درمانی و بیمارستان تحولات خوبی صورت گرفته است.دیلمان نیز یک مرکز بهداشت فرسوده داشت که توانستیم در زمان وزیر پیشین بهداشت دستور بیمارستان محلی را اخذ کنیم و منتظر موافقت اصولی هستیم.در بخش خصوصی نیز برای بیمارستان میلاد تسهیلاتی اخذ شده است و انشاالله در زمینه ایجاد بیمارستان قلب نیز اقداماتی صورت خواهد گرفت چون حق  شهرستان لاهیجان است .

پروژه میدان گیل لاهیجان 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

وی در خصوص پروژه روگذر میدان گیل لاهیجان گفت : متاسفانه پروژه میدان گیل به حال خود رها شده بود و در ابتدای ورود بنده به عرصه نمایندگی شهرستان ، به این امر واقف شدم که باید پیگیر اعتبارات احداث این پروژه باشم و الحمدالله پیگیری ها انجام شد و حدود ۱۰۰ میلیاردتومان  برای این پروژه اخذ و هم اکنون این پروژه ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

وی در زمینه راههای شهرستان افزود : راه بازکیاگوراب به سیاهکل یکی از راه‌های بسیار استراتژیک است و چون اعتبارات دولتی کفاف اجرای این پروژه را نمی داد ناگزیر از طریق ماده ۵۶ دستگاههای اجرایی و بانک ها را مجاب کردیم و 270 میلیارد تومان از سال ۹۹ تا به امروز به بار نشسته است و تنها نیازمند تضمین دولت برای بازپرداخت این تسهیلات می باشد.همچنین جاده سیاهکل به دیلمان که یکی از جاده های مهم در زمینه گردشگری نیز می باشد با توجه به مشکلاتی که به جهت وجود کارخانه سیمان در این منطقه است ،پیگیری هایی صورت گرفت واعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ برای پروژه راه این محور در نظر گرفته شد و پیمانکار در حال فعالیت است.

 

ایمن سازی اتوبان سنگر – سیاهکل با ایجاد زیر گذر و روشنایی

نماینده مردم شهرستان لاهیجان و سیاهکل در ادامه در زمینه جاده سنگر-سراوان- سیاهکل گفت : متاسفانه این جاده به نام اتوبان اما به قتلگاه تبدیل شده است که امروز تبدیل به یک جاده اصلی شده و اخیرا مسوولان را مجاب کردیم تا دستور ایجاد روشنایی این محور و زیر گذر را صادر کنند تا بخشی از مشکلات این جاده حل شود و متاسفانه جاده ای ست که بیشترین تلفات را داده است.

وی با اشاره به نامطلوب بودن جاده هایی روستایی لاهیجان در گذشته عنوان کرد :روستاها دارای جاده های نامطلوب بود و برازنده این شهرستان و شهر لاهیجان به عنوان عروس شهرهای گیلان نبود ، اعتبارات جاده های روستایی از محل اعتبارات استانی و به صورت قطره چکانی است. پیگیری های متفاوتی تحت عناوینی نظیر  راههای شریانی و راههای غیر فرعی طی مذاکره با مسوولان صورت پذیرفت تا بتوانیم اعتبارات ملی خوبی اخذ کنیم  و خوشبختانه در خصوص جاده دریا رودبنه و جاده زمیدان که جز مطالبات مردم بود  اعتبار ملی  اخذ کردیم که ان شاءالله آسفالت آنها انجام خواهد شد.

فرخی در خصوص احداث مجتمع فرهنگی در لاهیجان گفت: قریب به ۲۰ سال پروژه مجتمع فرهنگی بلاتکلیف مانده بود و متاسفانه فرهنگی ترین شهرستان گیلان از نظر داشتن یک مجتمع فرهنگی مغفول بود،  با پیگیری های انجام شده اعتباراتی برای این پروژه در نظر گرفته شده است که در دستور کار تکمیل قرار دارد و پیگیری های ما در این زمینه باید جهادی باشد.

 

برگزاری دو همایش فرهنگی بزرگ در شهرستان لاهیجان

وی با اشاره به دیگر اقدامات فرهنگی در دو شهرستان لاهیجان و سیاهکل اضافه کرد :هر جامعه ای باید شناخت دقیق از تاریخ خود داشته باشد و اگر اینگونه نباشد آن جامعه نمی تواند به سمت توسعه گام بردارد. در همین راستا و در جهت آشنایی با تاریخ ، تشکیل همایش و گنگره حکومت آل بویه در دستور کار قرار گرفته ، همچنین شناخت و معرفی مفاخر لاهیجان و سیاهکل نیز از دیگر موارد است  و همایشی در این خصوص نیز برگزار خواهد شد و از مشاهیر و مفاخر شهرستان تقدیر می شود تا مردم این عزیزان را بشناسند و اعتباراتی نیز برای این دو همایش در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم شهرستان لاهیجان و سیاهکل همچنین به سایر پیگیری های صورت گرفته اشاره و این موارد را بر شمردو گفت : بحث پژوهشکده هواشناسی در شهرستان لاهیجان با کمک دانشگاه آزاد لاهیجان، ایجاد دو دانشگاه در دیلمان ،موضوع آب شرب و آب کشاورزی در دستور کار قرار دارد .

وی  با اشاره به افزوده شدن مشکلات حوزه پسماند و دغدغه های مهم این بخش ، گفت:عدم توجه به توسعه پایدار و نداشتن الگوی صحیح مصرف عواملی هستند که معضل پسماند در استان و کشور را با چالش مواجه کرده است و باید به دنبال راهکار اساسی در این بخش باشیم.

وی در ادامه در زمینه آب شرب عنوان کرد: در حوزه آب شرب ،حوزه برخورداری از آب شرب 77 درصد است و این در حالی است که میانگین کشوری برخورداری  ۷۵ درصد می باشد ، از سوی دیگر در ۷۰ روستا در شهرستان لاهیجان و ۶۵ روستا در سیاهکل با تنش آبی مواجه هستند و متاسفانه برخی شاخص سازی ها سبب می شود که ما نتوانیم از منابع اعتباری برخوردار شویم. اخیرا پیگیری هایی از سوی بنده و درخواست از وزیر مربوطه صورت گرفته تا معضلات بخش آب مرتفع شود .

وی اذعان داشت: یکی از مسائل مهم و حساس این حوزه انتخابیه مساله آبندان ها است، اعتقاد دارم  لایروبی انهار و ایجاد آبندان های جدید باید با جدیت دنبال شود تا استفاده از سد سفیدرود به حداقل برسد . در سالهای اخیر رودخانه سفیدرود با توجه به سدهایی که در بالادست احداث شده و کمبود بارش ،جوابگوی مزارع استان ما نیست .

خوشبختانه در حوزه لایروبی و احداث آبندان ها  اعتبارات خوبی تخصیص داده شده و انشاالله در سال زراعی آینده کشاورزان مشکلی نخواهند داشت.

وی افزود : مقرر گردیده بود که در شهرستان سیاهکل دو سد دیسام ،شمرود احداث شود و با پیگیری های انجام شده ، دستور تخصیص اعتبار مطالعات برای احداث سد شمرود گردیده و در آینده شاهد اتفاقات مبارکی در منطقه دیلمان در این زمینه خواهیم بود .

وی در خصوص ارتباطات و فناوری در دو شهرستان لاهیجان و سیاهکل گفت : ۴ شاخه آنتن در منطقه دیلمان به بهره برداری رسید ،سه شاخه در شهرستان سیاهکل نصب شده و سه آنتن در دستور کار و سه شاخه نیز در شهرستان لاهیجان نصب شده اند و سه مجوز نصب درشهر لاهیجان اخذ شده که شهرداری باید همت  و تعامل لازمه را انجام دهد تا جانمایی این آنتن ها صورت  پذیرد و ان شاالله تا نیمه نخست سال ۱۴۰۲ ، شاخص ارتباطات سیار شهرستانهای لاهیجان و سیاهکل  به ۸۰ درصد خواهد رسید .

فرخی در خصوص حوزه ورزش شهرستانهای لاهیجان و سیاهکل عنوان کرد : این دو شهرستان نیازمند زیر ساخت ها، زمین و چمن استاندارد فوتبال  هستند که از وزیر ورزش و جوانان در این خصوص برای ایجاد ۱۴ زمین ورزشی مجوز و دستور اخذ شده است.

وی در پایان گفت : در خصوص پیگیری مشکلات حوزه انتخابیه خود با احدی تعارف ندارم اما از مجرای قانونی ،تذکر در مجلس و به وزرا این موارد را مطرح می کنم و با توجه به مسؤولیتی که دارم  تمامی تلاشم بر این است که پیگیر و پاسخگو باشم .

در ادامه خبرنگاران به بیان سوالات خود پرداختند و نماینده مردم شهرستان لاهیجان و سیاهکل با ارائه مستندات به بیان پاسخ ها و شفافیت موارد مطروحه پرداخت.

انتهای پیام/

خبرنگار : طاهره ریحانی

منبع‌: برنا

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر