00010 copy

تعمیر کیف و کفش دانش آموزان به جای خرید جدید

نبض خبر: محمدرضا تقوی دوست نائب رییس اتحادیه کفاشان و کفش فروشان شهرستان رشت گفت: تورم و گرانی اجناس چرمی، مردم را به سوی تعمیر کیف و کفش هدایت کرده است.

وی افزود : سال گذشته با پایان دوران کرونا و بازگشایی مدارس، بازار کیف و کفش از رکود خارج شد اما امسال کاهش 40 درصدی فروش را مجدداً تجربه کردیم.

وقتی کشاورز، پول ندارد، بازار رشت با مشکلات اساسی مواجه می‌شود

نایب رییس اتحادیه کفش فروشان رشت یکی از دلایل کاهش استقبال از بازار کیف و کفش در آستانه سال تحصیلی جدید را وضعیت نابسامان ناشی از کاهش قیمت برنج عنوان کرد و گفت: وقتی کشاورز، پول ندارد، بازار رشت با مشکلات اساسی مواجه می‌شود.

تقوی دوست با اشاره به این که اکنون نیمی از مشتریان کیف و کفش در رشت را مسافران تشکیل می دهند، تصریح کرد: در سال جدید فقط پایه اولی ها از کیف و کفش استقبال کردند.

تعمیر کیف و کفش

دستفروشی بلای جان بازار رشت

مهران طالشان نژاد، نائب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پوشاک شهرستان رشت هم گفت: افزایش قیمت ها، تولیدکنندگان را بمنظور متعادل سازی به سوی کاهش کیفیت سوق داده است.

وی کاهش قیمت محصولات کشاورزی را یکی از عوامل رکود بازار پوشاک در رشت ذکر کرد و افزود : عدم وجود کارخانجات بزرگ صنعتی در رشت و صدماتی که از ناحیه کاهش قیمت برنج داخلی به کشاورزان وارد شد، بازار رشت را با یک خلاء مواجه کرده است.

وی همچنین گفت: حضور دستفروشان یکی دیگر از عوامل ایجاد وضعیت بغرنج در بازار رشت است که تنها مربوط به حوزه پوشاک نیست و به سایر صنوف نیز آسیب زده است.

طالشان نژاد همچنین در تشریح آسیب دیگری که هنگام بازگشایی مدارس به فروشندگان پوشاک وارد می کند، گفت : با وجود 360 هزار دانش آموز در گیلان، در ابتدای تابستان امسال، ناگهان تصمیم گرفتند که تأمین لباس فرم دانش آموزی صرفاً از طریق صنف تولیدکنندگان پوشاک انجام شود یعنی حذف عاملین فروش لباس دانش آموزی زمانی انجام شد که آنها از قبل اقدام به خرید پارچه مورد نیاز خود کرده بودند که در نتیجه متحمل ضرر و زیان شدند.

طالشان نژاد گفت: متأسفانه پس از آنکه فرصت زیادی ازدست رفت و به زمان بازگشایی مدارس نزدیک شدیم، ناگهان اعلام شد که تولیدکنندگان پوشاک، ظرفیت تأمین این حجم از کار را ندارند و مجدداً از عاملین فروش درخواست حضور در این عرصه شد.

وی در پایان خبر داد که لباس فرم دانش آموزی ، امسال با افزایش 40 درصدی قیمت ها مواجه بوده است.

تنوع محصول و دسترسی آسان

عبدالله بهاری هم استقبال از بازار لوازم التحریر را نسبت به سال گذشته، بسیارخوب توصیف کرد.

نائب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتب، لوازم التحریر و چاپخانه داران شهرستان رشت اما گفت: با وجود شرایط نامساعد جوی در هفته های اخیر، اما تنوع جنس و دسترسی آسان باعث شد تا استقبال مردم از بازار اصلی لوازم التحریر در راسته کتابفروشان، در مقایسه با سالهای گذشته تفاوت چندانی نداشته باشد اما فروشندگان لوازم التحریر در سایر مناطق، مشتریان کمتری داشتند.

بهاری، افزایش قیمت ها در بازار نوشت افزار رشت را به دو بخش تقسیم کرد و بیان داشت: افزایش قیمت دفتر، 30 درصد و خودکار، مداد و مدادرنگی 40 درصد بوده است.

مسافران خریدار40 درصد لوازم التحریر بازار رشت

بهاری همچنین معتقد است که هجوم مسافران به گیلان به مناسبت تعطیلی های اخیر در بازار نوشت افزار، تأثیر داشته و بیش از 40 درصد فروش لوازم التحریر به مسافران بوده است.

وی گفت: مسافران از خرید در بازار رشت از نظر کیفیت و قیمت راضی بودند.

منبع‌: کلانشهر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر