امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Tuesday, 21 May , 2019
امروز : سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 17 رمضان 1440
شناسه خبر : 10428
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۷ |

خسروی در خصوص نحوه ورود به بازار آشفته ارزی ؛ بانک مرکزی باید پاسخگوی اقدامات خود باشد

به گزارش نبض خبر: بازار آشفته دلار که از اوایل روز شنبه هفته گذشته ایجاد شده و در روز دوشنبه آشفتگی به اوج خود رسیده بود،متاسفانه با ورود ناموجه و بی موقع بانک مرکزی و هدایت سیستم بانکی به سوی تثبیت نرخ ارز در فضای ۱۰ الی ۱۲ هزار تومانی منجر شد. در بخشنامه بانک […]

به گزارش نبض خبر: بازار آشفته دلار که از اوایل روز شنبه هفته گذشته ایجاد شده و در روز دوشنبه آشفتگی به اوج خود رسیده بود،متاسفانه با ورود ناموجه و بی موقع بانک مرکزی و هدایت سیستم بانکی به سوی تثبیت نرخ ارز در فضای ۱۰ الی ۱۲ هزار تومانی منجر شد.

در بخشنامه بانک مرکزی از تمام بانک های مجاز به عملیات ارزی خواسته شده بود، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند. اشتباهی که روسای بانک مرکزی در سال ۶۷ و ۹۲ ، دو بار تکرار کردند و این بار هم شاهد کار غلط مشابه هستیم .متاسفانه همان گونه که قبلا هم تاکید کردیم رفتارهای عملی و گفتارهای ضمنی بانک مرکزی و سیاست گذاران اقتصادی دولت نشان می دهد که به شدت نسبت به الزامات اقتصاد مولد و تعادل بازارها، غفلت می ورزند و حفظ منافع سوداگران صادراتچی نما و سرمایه های رانتی دلالان ارز در اولویت این سیاست گذاری ها قرار دهد .

در خصوص بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر خرید ارزهای خانگی به سراغ بهزاد خسروی از کارشناسان و مدیران ارشد اقتصادی رفتیم تا نظرات وی را جویا شویم .خسروی معتقد است اگر بانک مرکزی وارد بازار نمی شد و ارز مردم را خریداری نمی کرد، قطعا دلار به کمتر از ٧هزار تومان می رسید ولی بانک مرکزی اجازه این کار را نداد.

خسروی گفت: درتمام کشورها نقش بانک مرکزی به عنوان تنظیم کننده نرخ ارز پذیرفته شده است. نرخ تسعیر ارز هم یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کلان و خرد هر کشوری است. اما نکته مهم این است که مداخله بانک مرکزی باید به گونه ای باشد که از یک طرف شوک های وارد شده به بازار ارزی را مهار کند و از طرف دیگر اجرای این مداخلات شوک آفرین نباشد .

وی افزود: مداخله بانک های مرکزی در اکثر کشورها با توجه به ساختار اقتصادی، تحریم ها و نظام نظارتی با کشور ما قابل مقایسه نیست. به وضوح می توان اذعان کرد که هیچ کشوری شرایط فعلی ما را دارا نیست.بنابراین شرایط فعلی در کشور نیاز به اجرای سیاست هایی دارد که متاثر از عوامل بسیار زیادی است .

خسروی در ادامه با اشاره به مشکلات حاکم بر سیستم بانکی تصریح کرد: رکود ،تورم ،تحریم ،حجم نقدینگی بیش از ١۶٠٠تریلیون تومان ،خلق روزانه بیش از هزار میلیارد تومانی پول توسط بانک ها، موسسات اعتباری مالی مشکل افرین، اقتصاد دستوری،عدم وجود سیاست های پیشگیرانه و همچنین نظارت های نوش دارویی پس از مرگ سهراب و ده ها عامل دیگر،رسالت بانک مرکزی را سنگین تر می کند .

این کارشناس ارشد اقتصادی ادامه داد: در مورد عوامل اشاره شده در بالا بارها هشدارهای لازم داده شده است ولی متاسفانه در شرایط درمان برای آن ها گاها اقدام شده است . بد نیست مروری هر چند مختصر بر سیاست های ارزی کشور در طول حدودا یکسال پیش داشته باشیم تا بهتر بتوانیم سیاست های کنونی بانک مرکزی برای خرید ارز از مردم را بررسی کنیم .

وی با اشاره به التهابات ارزی بازار ارز در اواخر سال ٩۶، عنوان کرد : دلار ٣۵٠٠تومانی که توسط دولت متناسب با نرخ تورم در طول سه سال قبل تعدیل شده بود، با ابزار و مکانیزم های خاص سرکوب شده بود که توسط حجم نقدینگی و افزایش بی رویه آن از یک طرف و فقدان بازارهای اقتصادی مناسب میل بازار به خرید ارز و سکه در اوج قرار گرفت .

متاسفانه در آن زمان بانک مرکزی ارز زیادی را بدون کار کارشناسی وارد بازار کرد و موجب شد میلیاردها دلار از بانک مرکزی خارج و به دست دلالان برسد. به دلیل وجود نقدینگی زیاد و تبلیغات روانی حاکم بر کشور نه تنها میل به خرید ارز کاهش پیدا نکرد، بلکه در میان خریداران، هم افزایی بالا رونده ای شکل گرفت.

عملکرد ضعیف بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز

خسروی با اشاره به سامانه های جدید بانک مرکزی همچون سنا، نیما و بازار ثانویه ،افزود: در این شرایط دولت در قالب اقتصاد دستوری نرخ دلار را در اواخر فروردین امسال به قیمت ۴۲۰۰تومان اعلام و ادعا کرد تمام مشکلات ارزی کشور با این نرخ قابل حل است. دولت برنامه هایی برای جذب  نقدینگی در کشور از جمله واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی دارد ولی این برنامه ها برای جذب نقدینگی در شرایط کوتاه مدت جواب نمی داد و تقریبا می توان ادعا کرد که هیچ برنامه ای که گرایش بازار از خرید ارز به بازار دیگری در پی داشته باشد اجرایی نشد.

به گفته وی، بازارهایی مثل سکه، خودرو ،تلفن همراه به دلیل ارتباط مستقیم با ارز تنها بازارهایی بودند که بخشی از نقدینگی جامعه را به خود جذب کردند و به همین دلیل ارتباط مستقیم این بازارها با ارز، دولت با مشکلات جدیدتری مواجه شد.بازار ثانویه نیز ساز وکارهای مدنظر را به درستی اجرا نکرد و درنهایت کار به جایی رسید که رشد فزاینده نرخ ارز در کشور حتی به ٢٠هزار تومان نیز رسید.

این پژوهشگر اقتصادی اظهار داشت : در شرایط ٢٠هزار تومان برای هر دلار، چنانچه ذخایر بانک مرکزی را یکصد و ۵٠میلیارد دلار در نظر بگیریم ، این ذخایر حدودا معادل٣هزار تریلیون تومان یعنی تقریبا معادل دو برابر نقدینگی کشور ارزش خواهد داشت.حال اگر بخواهیم با ارز بانک مرکزی تمام نقدینگی فعلی جامعه خریداری شود، بنابراین نرخ دلار بیش از ده هزارتومان حباب خواهد بود.

وی با انتقاد شدید از عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز ، تصریح کرد: چرا بانک مرکزی اجازه می دهد که روزانه حدود هزار میلیاردتومان پول خلق شود و به نقدینگی کشور اضافه شود.اگر دولت فعلی که کشور را با  ۶٠٠هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل گرفت به اندازه رشد اقتصادی ،نقدینگی را افزایش می داد، قطعا نرخ دلار معادل سه هزار تومان تعدیل می شد .این درحالی است که تا قبل از افزایش نرخ ارز بسیاری از دولتمردان و اقتصاددانان دولت مدعی بودند اگر نرخ ارز افزایش یابد به نفع صادر کنندگان است و عملا دیدیم که اینطور نیست چون ما کشور ژاپن یا کره جنوبی نیستیم.به عبارتی ما کشوری صادراتی (صادرات غیر نفتی منهای خام فروشی مواد نفتی و معدنی)نیستیم.

دولت نمی خواهد از رشد نقدینگی کوتاه بیاید

خسروی با طرح این پرسش که آیا تعیین نرخ دلار ۱۰۵۰۰تومانی از طرف بانک مرکزی و خرید دلارهای خانگی مردم توسط بانک های عامل پس از امتناع صرافی ها و دلالان در خرید نرخ منطبق بر واقعیات اقتصادی است، عنوان کرد : اگر میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی با میزان نقدینگی کشور را در نظر بگیریم و ملاحظات سیاسی و روانی موج دوم تحریم ها هم به آن اضافه شود می توان گفت این سیاست بانک مرکزی منطبق بر این سناریو بوده است،البته این سناریو به معنای آن است که دولت نمی خواهد از رشد نقدینگی کوتاه بیاید.ادامه این سناریو می تواند مردم را فقیرتر و قطعا تورم را وسیع تر و رکود اقتصادی را شدیدتر کند.

آمارهای ارائه شده عوام فریبانه است

به گفته خسروی ، اگر بخواهیم بر مبنای نرخ تورم کشور منهای تورم کشور صاحب ارز (مثلا دلار امریکا ) نرخ ارز را تعدیل کنیم باز به این نتیجه می رسیم یا آمارهای ارایه شده مربوط به تورم از طرف بانک مرکزی و مرکز آمار اشتباه محاسباتی دارند و عوام فریبانه هستند و یا اینکه نرخ دلار ١٠۵٠٠تومانی که توسط بانک های عامل از مردم و دلالان در حال خریداری است بسیار بالا است.

دلار بیش از ۵٠٠٠تومان منطبق بر وضعیت فعلی کشور نیست

وی با بیان این مطلب که اگر بخواهیم از طریق فرمول محاسبه نرخ ارز بر مبنای تورم در نظر بگیریم ،دو سناریو وجود دارد ، یادآور شد : اگر بخواهیم دلار ٣۵٠٠تومان پارسال را تعدیل کنیم به عددی زیر ۴٠٠٠تومان خواهیم رسید.اگر بخواهیم دلار ۴٢٠٠تومانی فروردین ماه امسال را مبنا قرار دهیم باز به دلار زیر ۵٠٠٠تومان خواهیم رسید . در هر حال دلار بالای ۵٠٠٠تومان منطبق بر وضعیت فعلی کشور نیست .اگر بخواهیم ملاحظات سیاسی و تحریم ها را نیز در نظر بگیریم تحت هیچ شرایطی دلار نمیتواند بالای ٧هزار تومان قرار گیرد. استدلالی که گفته شد مبتنی بر همین ریزش شدید قیمت دلار بود.

ورود بی موقع بانک مرکزی به بازار، مانع کاهش بیشتر نرخ ارز شد 

خسروی با تاکید برحضور بی موقع بانک مرکزی در بازار ارز ، تصریح کرد : اگر بانک مرکزی وارد بازار نمی شد و ارز مردم را خریداری  نمی کرد، قطعا دلار به کمتر از ٧هزار تومان می رسید ولی بانک مرکزی اجازه این کار را نداد.

حال سوال بنده از رییس کل بانک مرکزی این است که بر اساس چه استدلال و فرمولی به نرخ خرید ١٠۵٠٠تومان برای هر دلار رسیده است.چرا صداو سیما ،ایشان را همراه کارشناسان خبره اقتصادی دعوت نمی کند که مبنای تعیین هر دلار ١٠۵٠٠تومان را تشریح کند.

به گفته این کارشناس اقتصادی ، برگشت نرخ کالاهای مورد نیاز مردم ،صنایع تولیدی ،حمل ونقل و…که مبنای محاسباتشان را اساس دلار ١٨٠٠٠تومان است با تعیین دلار ١٠۵٠٠تومان امکان پذیر نیست.قیمت لاستیک ،انواع قطعات مربوط به کامیون ها، قیمت انواع دیگر کالاها با نظارت مرتفع نمی شود. بلکه زمانی مرتفع خواهد شد که تمام این کالاها با ارز کمتر از ٧٠٠٠تومان وارد و نرخ ها شکسته شود وگرنه تثبیت نرخ ارز١٠۵٠٠تومان توسط بانک مرکزی تورم ۲۰۰ درصدی به دنبال خواهد داشت.

جامعه منتظر اقدامات مناسب دولت است

وی با اشاره به تورم قابل لمس فعلی درجامعه ، یادآور شد: جامعه منتظر اقدام مناسب دولت است .ضمنا بانک مرکزی نباید بگوید نرخ دلار به ١٠۵٠٠تومان کاهش یافته است . بلکه باید اعلام کند که از ٣۵٠٠تومان به ١٠۵٠٠تومان رسیده و افزایش حدود دویست و پنجاه درصدی داشته است . سوال بعدی این است حال که نرخ دلار از٣۵٠٠به ١٠۵٠٠تومان رسیده است و بر خلاف دیگر کشورها ،تورم نیز از این تغییر نرخ دلار متاثر شده،چگونه بانک مرکزی تورم را حتی در حد بیست درصد نیز اعلام نمی کند.

دلار ١٠۵٠٠تومانی،تولید و اشتغال را فلج می کند

این پژوهشگر اقتصادی با بیان این مطلب که بانک مرکزی باید مبنای تعیین نرخ دلار ١٠۵٠٠تومانی را تشریح کند، عنوان کرد: بانک مرکزی باید بپذیرد که تورم بیش از دویست درصدی را در این حالت ایجاد کرده است.تعیین نرخ ١٠۵٠٠تومان ،تولید و حوزه اشتغال کشور را فلج می کند.بانک مرکزی باید جواب دهد که چرا اجازه نداد بازار خودش نرخ دلار را تعدیل کند.این دخالت بانک مرکزی با حرف های دولت که ما به دنبال تامین بودجه از طریق فروش ارز با قیمت بالا نیستیم مغایرت دارد.هیچ کشوری در جهان با افزایش نرخ ارز به دنبال تامین بودجه نیست .چون زیان های این سناریو نابود کننده است .جو روانی جامعه ،در شرایط عدم اطمینان است و باید مداخله بانک مرکزی شرایط عدم اطمینان را از پر ریسک به نرمال تبدیل کند.

مردم نگران جهش دوباره نرخ ارز هستند

به گفته وی ، در حال حاضر بسیاری از مردم با تعیین نرخ ١٠۵٠٠تومان توسط بانک مرکزی نگرانند که دوباره نرخ دلار جهش پیدا کند و دارایی خود را بی ارزش ببیند.درنهایت وقتی پیش بینی ها نشان می دهد قریب به ۴٠میلیارد دلار خانگی و دلالی در کشور وجود دارد، باید منتظر بود که با نرخ ۱۰۵۰۰تومان چه میزان از این دلارهای خانگی و دلالی به بانک ها فروخته می شود .

این پژوهشگر ارشد اقتصادی ادامه داد: اگر بانک مرکزی اجازه می داد نرخ دلار ریزش بیشتری کند هم دلارهای بیشتری از مردم خریداری می شد و هم سپرده های ارزی بیشتری از طرف مردم در بانک ها شکل می گرفت و از طرفی تثبیت قیمت ها به حالت خود تنظیمی می رسید و بخش های مختلف تولیدی و…کشور دچار شوک نمی شدند .

بانک مرکزی میزان خرید ارزهای خانگی را گزارش دهد

خسروی تصریح کرد : امیدواریم در پایان مهر ماه   ٩٧بانک مرکزی به درستی اعلام کند که چه میزان از ارزهای خانگی و دلالی توسط بانک ها خریداری و یا سپرده ارزی شده اند. لذا نتایج این سیاست بانک مرکزی مطلوب نخواهد بود چون همچنان مردم را در شرایط عدم اطمینان نسبت به نرخ دلار در اینده نگه می دارد.

مردم وارد بازی دلالان ارز نشوند

این پژوهشگر ارشد اقتصادی در پایان توصیه کرد: مردم وارد بازارهای پر ریسک و پر خطر از جمله بازار ارز نشوند. بازار ارز بازاری است که معمولا دلالان آن را مدیریت می کنند و تجربه نشان می دهد دلالان بازار هیچ گونه ترحمی ندارند. برایشان مهم نیست که آحاد جامعه متضرر شوند یا خیر. آن ها با بازی های مختص دلالی، سعی در پرکردن جیب خودشان دارند.توصیه می شود مردم با فروش اموال خود وارد این بازی ها نشوند و خود را در معرض سناریوهای مختلف دلالان قرار ندهند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد