امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Sunday, 26 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸ - 22 رمضان 1440
شناسه خبر : 8428
  پرینتخانه » اخبار, مدیریت شهری تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰ |

درخواست ساخت و راه اندازی موزه ملی ابریشم ایران در شهر رشت

به گزارش نبض خبر :  محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت پس از بازدید از مرکز تحقیقات ابریشم کشور طی نامه از دکتر نصرتی شهردار رشت و رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم خواستار شد :   بسمه تعالی جناب آقای دکتر نصرتی شهردار محترم رشت ریاست محترم مجمع جهانی شهرهای راه […]

به گزارش نبض خبر :  محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت پس از بازدید از مرکز تحقیقات ابریشم کشور طی نامه از دکتر نصرتی شهردار رشت و رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم خواستار شد :

 

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر نصرتی
شهردار محترم رشت
ریاست محترم مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم
با سلام و احترام
همانطور که مستحضرید، نام استان گیلان و شهر رشت با توجه به سابقه چند صد ساله صنعت ابریشم، با نام ابریشم گره خورده است. با ورود کرم ابریشم به گیلان و تأثیرات اقلیمی بر روی آن انقلابی در تولید این محصول رخ داد. به طوریکه کیفیت محصول ابریشم گیلان،با استناد به سفرنامه های معتبر و کتب تاریخی،از محصول سرزمین مادری خود یعنی چین پیشی گرفت و در نتیجه به محصولی استراتژیک در اقتصاد منطقه تبدیل شد. رشد تولید این محصول و سودآوری اقتصادی آن را به کالایی انحصاری و عمده ترین کالای طبیعی ایران در عصر صفوی تبدیل کرد. اهمیت بالای این محصول در عصر صفوی سبب شد که شهر رشت به جهت ساماندهی تولید و تجارت ابریشم در این عصر به عنوان مرکز استان انتخاب گردد. گواه آن آثار به جا مانده از کارگاه ها، ادوات و توتستان های مربوط به فرایند تولید ابریشم در گوشه و کنار این شهر است.
از آنجاییکه در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی در سطح بین المللی با هدف احیا و بهره مندی از پتانسیل های فرهنگی و تجاری جاده ابریشم و باز زنده سازی این مسیر تاریخی در راستای رونق گردشگری و اقتصاد جوامع محلی آغاز شده است،که جنابعالی به عنوان رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم نقش قابل توجهی در این اقدامات داشته اید و به خوبی به اهمیت آن واقف هستید، لزوم احیای این صنعت در استان گیلان به عنوان یکی از درگاه‌های این محصول به شدت حس می شود. چرا که احیای صنعت ابریشم گیلان نه تنها می تواند باعث توسعه اکوتوریسم و بهبود و توسعه صنایع دستی وابسته به منسوجات گردد بلکه می تواند به اشتغال زایی و رونق کسب وکار و تولید در رشت و مناطق پیرامون آن کمک شایان توجهی کندکه این امر خود می‌تواند در تحقق شعار سال ” حمایت از کالای ایرانی” تأثیرگذار باشد.
لذا با عنایت به نقش شهر رشت در تولید و تجارت ابریشم در سطح ملی و جهانی، پیشنهاد می شود برای نیل به اهداف ذکر شده در بالا با الگوبرداری از موزه ملی ابریشم چین در شهر هانگژو استان ژجیانگ و بومی سازی دستاوردهای ۲۶ ساله این موزه شامل: شرح پیشینه پیدایش صنعت ابریشم، احیای پرورش کرم ابریشم و صنایع دستی ابریشمی، تحول در سبک پوشش مردم و بالا بردن سطح آگاهی و دانش مردم نسبت به این محصول ارزشمند، با توجه به جایگاه کنونی جنابعالی و در نظر گرفتن اینکه شهر رشت همیشه شهر اولین ها بوده است، خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم در خصوص ساخت و راه اندازی “موزه ملی ابریشم ایران” در شهر رشت با همکاری نهادها و سازمان های متولی به عمل آید. امیدوار است با تدبیر و تلاش آن مجموعه محترم، گامی مهم در راستای اشتغال زایی، رونق کسب و کار، تحقق شعار سال و احیای مسیر تاریخی جاده ابریشم با محوریت شهر رشت برداشته شود.
محمدحسین عاقل منش
رئیس کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد