امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Sunday, 26 May , 2019
امروز : یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸ - 22 رمضان 1440
شناسه خبر : 2168
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, مدیریت و اقتصاد تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳ |

سردرگمی تاجران ایرانی در بازار قطر : فرصت سوزی به سبک ایرانی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی نبض خبر:بحران روابط سیاسی قطر با قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین آغاز شد، از آغاز این ماجرا نزدیک به یک ماه است که می گذرد. در این مدت بارها بر لزوم استفاده از بازار قطر به عنوان یک فرصت طلایی برای اقتصاد ایران تاکید […]

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی نبض خبر:بحران روابط سیاسی قطر با قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین آغاز شد، از آغاز این ماجرا نزدیک به یک ماه است که می گذرد. در این مدت بارها بر لزوم استفاده از بازار قطر به عنوان یک فرصت طلایی برای اقتصاد ایران تاکید شد. با این حال متاسفانه همان ضعف های همیشگی مانند نبود زیر ساخت سبب شد تا به راحتی این بازار را که پنجمین فرصت اقتصادی ایران را در سالهای اخیر بود را به کشورهای رقیب، علی الخصوص ترکیه واگذار کنیم.

در حالی که بنابر گفته مسئولان هر هفته دو الی سه کشتی از بندرلنگه و بندرعباس اقدام به بارگیری محصولات کشاورزی می کند. با این حال اقتصاد کشور در بخش کشاورزی این ظرفیت را داشت تا بیش از این محصولات کشاورزی به قطر صادر شود. این مسئله در سایر محصولات هم صادق است. در چنین شرایطی، وجود رقبایی مانند کشور ترکیه در بازار قطر وضعیتی را برای ما بسیار سخت می کند.
نگاه غلط به بازار قطر
حسن فروزان فرد، عضو اتاق بازرگانی ایران در رابطه با وضعیت قطر چنین اظهار داشت: به عقیده من این بحران را بلندمدت نمی‌بینیم. صادرات سنتی کالای ایرانی به قطر که پیش از بحران سیاسی این کشور بود، آسیب‌ دیده است و رقیب قدرتمندی مثل ترکیه در بازار قطر داریم که برای رقابت با آن عوامل مؤثر را در نظر نمی‌گیریم.
وی در ادامه افزود: بحران قطر هنوز از نظر فعالان اقتصادی در ایران به‌عنوان یک بحران بلندمدت تشخیص داده نشده است. بیشتر فعالان اقتصادی بحران قطر را یک بحران داخلی کوتاه ‌مدت شناسایی کردند که در کوتاه‌ مدت با توجه به تحولات پرسرعت سیاسی در منطقه برطرف شود. همین فکر باعث شد آن‌ها به‌عنوان بازار بلندمدت به قطر نگاه نکنند. این در حالی است که قطر، باوجود اینکه بازار کوچکی است، بیش از بحران سیاسی که امروز به آن دچار شده هم فرصت خوبی برای فعالان اقتصادی ایران بود.
فروزان فرد در رابطه با محصولات صادراتی به قطر اظهار داشت: محصولاتی مثل کالاهای لبنی و غذایی باید در بسته‌بندی خاص به قطر صادر شود. در زمینه صادرات این نوع کالا به قطر با ترکیه رقابت می‌کنیم. کشوری که پیش‌ازاین به دلیل صادرات انبوه کالا به عراق از توانایی و امکانات لازم برای صادرات کالا به کشورهای عربی برخوردار است. ترکیه برای تقویت توان صادرکنندگان به قطر در رقابت با ایران به دلیل فاصله کم استان‌های هم‌ جوار ایران با مقصد صادراتی و هزینه کمتر حمل‌ونقل، پروازهای بدون هزینه‌ای را برقرار کرده تا این فاصله باعث افزایش قیمت کالای ترک در مقایسه با کالای ایران نشود.
باید از کوچکترین فرصت ها استفاده کرد
علی محمد زمانی، صادرکننده در حوزه صنایع غذایی نیز در رابطه با صادرات به کشور قطر بیان کرد: نمی توان قطر را یک فرصت بلندمدت تلقی کرد با این حال باید تلاش کرد و همین فرصت کوتاه را نیز غنیمت شمرد.
عضو هیأت مدیره خانه صنعت ایران در رابطه با عملکرد ایران در صادرات به بازار قطر عنوان کرد: ما از این زمان کوتاه هم نتوانستیم به خوبی استفاده کنیم و این در حالی است که ترکیه به راحتی از این فرصت استفاده کرده و در زمینه صادرات صنایع غذایی به قطر، به خوبی ورود کرده و ما تاکنون نتوانسته ایم جایگاه خود را در این بازار پیدا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ما مشغول مذاکره و صحبت برای صادرات بودیم که ترکیه ‌ای ‌ها کامیون‌ ها و هواپیماهای خود را به سمت قطر روانه کرده و محصولات خود را در ویترین های بازارهای قطر نشاندند و همین موجب شد تا در این بازار نیز نسبت به ترکیه عقب بمانیم.
ناوگان حمل ونقل ما متناسب با تقاضای بازار قطر نیست
محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات در رابطه با وضعیت بازار قطر عنوان کرد: اوایل مشکلاتی برای صادرات وجود داشت ولی خوشبختانه روند صادرات به ویژه درمحصولات غذایی و میوه وتره بار رشد چشمگیری داشته است، منتها باید درنظر داشته باشیم که ناوگان حمل ونقل ما متناسب با تقاضای امروز این بازار نیست واگر به سرعت برای این نقیصه اقدامی صورت نگیرد واین موضوع حل نشود، قطعا کرایه حمل درقیمت تمام شده به دلیل تقاضای بالا تاثیر خواهد گذاشت.
وی در خصوص کمبود زیرساخت ها عنوان کرد: ما کمبود ناوگان نداریم، در گذشته تجارت ما به سمت قطر تجارت چشمگیری نبوده است و امروز که داریم به سمت افزایش حرکت می کنیم، باید زیرساخت ها و الزامات صادراتی مان متناسب با افزایش رشد پیدا کند.
لاهوتی در ادامه افزود: یکی از موضوعات تامین خطوط کشتیرانی لازم برای رساندن کالاها به آن سمت است، اگر این اتفاق نیفتد قطعا قیمت ها افزایش پیدا می کند و درنتیجه قیمت تمام شده بالا می رود.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که سازمان های ذی مدخل مثل وزارت جهادکشاورزی به ویژه دامپزشکی باید درصدور وکیفیت گواهی ها دقت لازم را داشته باشند، اینکه کالایی به کشوری صادرشود وبعد مرجوع یا معدوم شود برای جایگاه ایران خوب نیست ودرکالاهای صادراتی ایران درآینده تاثیرگذار خواهد بود، لذا باید نظارت ها و کنترل هایمان دقیق تر شود.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران در رابطه با رقبای ایران در بازار قطر اظهار داشت: بازار قطر بازارسنتی ترکیه است که رقیب سرسخت ما درتمام بازارهاست،روابط سیاسی ترکیه به مراتب بهتر از روابط ما است، منتها مزیتی که ما داریم مرزهای آبی –خاکی است و تنها مرزی که قطر بعد از تحریم ها با دنیای بیرون دارد از ایران و بقیه اش هوایی است، بنابراین ترکیه ازنظر قیمت از ما عقب تر است و اگر ما بتوانیم روند صادرات کالا از مرزهای آبی مان را تقویت کنیم وحتی کالاهای ترک را از طریق مرزهای خودمان سرویس و خدمات بدهیم، می تواند درآمد زیادی دربخش خدمات و افزایش صادرات داشته باشد.
متاسفانه همواره فرصت سوزی در بخش بازرگانی تبدیل به یک رویه معمول شده است. دو دلیل اصلی می توان برای این معضل مد نظر داشت. اول، نبود زیرا ساخت های لازم به منظور صادرات کالا از کشور. در ادوار مختلف دولت ها به جای ایجاد زیر ساخت برای تسریع در انتقال کالاها به بنادر، از طریق ایجاد شبکه مواصلاتی، توسعه صنعت هوایی و دریایی، با ایجاد قوانین مزاحم و موانع مختلف به جای تسهیل صادرات، سنگ جلوی پای صادرکنندگان قرار می دهند. دلیل بعدی را باید در ضعف صادر کنندگان کشور جستجو کرد. متاسفانه صادرکنندگان در کشور از قدرت لازم برای استفاده از فرصت ها برخوردار نیستند، شاید دلیل اصلی این مسئله را باید در عدم جسارت و همچنین ریسک ناپذیری این افراد جستجو کرد. صادرکنندگان ایران تا مطمئن نشوند که سود کارشان تضمین شده است، اقدام به کاری نمی کنند در حالی که ریسک پذیر بودن و استفاده به موقع از ظرفیت ها، دو اصل موفقیت در عرصه تجارت است. این فرصت سوزی در شرایطی اتفاق می افتد که ایجاد بازارهای صادراتی در شرایط امروز بسیار بسیار دشوارتر از گذشته است. دیگر مانند گذشته نمی توان هر کالایی را تولید کرد و به بازارها عرضه کرد. با این وضعیت دور نیست که دیگر حتی در بازارهای کشورهای همسایه هم، اثر گذاری خود را از دست بدهیم و بازارهایی که در کنار دست ما است، توسط رقبا اشغال شود.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد