امام صادق (ع) :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Friday, 5 March , 2021
امروز : جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹ - 22 رجب 1442
شناسه خبر : 32230
  پرینتخانه » اخبار, اخبار گیلان, خبرهای گیلان, علوم پزشکی گیلان

فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته و همچنین، اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت را، مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران و پیشگیری از انتقال آنها به مراکز درمانی ( بیمارستان ها ) عنوان کرد .

نبض  خبر مراکز خدمات جامع سلامت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا ) ؛ دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست سی و هشتمین وبینار گزارش صبحگاهی هماهنگی و بررسی روند اجرای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی در سطح استان، با تاکید بر گسترش برنامه های نظارتی و بازرسی های مدیران و معاونان شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه بر عملکرد مراکز ۱۶ ساعته و واحدهای زیر پوشش در خدمات رسانی به بیماران، انجام خدمات آزمایشگاهی و تست سریع (RPT) و (PCR) را در مراکز ۱۶ ساعته بطور فعال، خواستار شد.

وی با بیان اینکه مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته، نقش مهمی در غربالگری ، بیمار یابی و جلوگیری از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی (بیمارستان ها) دارند، اظهار داشت؛ با اجرای دقیق بیماریابی و شناسایی بهنگام موارد مشکوک ( شبه آنفولانزا و … ) و با ارایه خدمات بهنگام ، جداسازی بیماران (مراقبت در منزل و یا ارجاع به بیمارستان) و همچنین، ردیابی تماس در این مراکز، بار بیماران بستری در بیمارستان ها کاهش می یابد و مراقبت با کیفیت از بیمار در منزل از سوی تیم مراقبتی، انجام خواهد گرفت. مراکز خدمات جامع سلامت

وی در ادامه با اشاره به اینکه این مهم باید با حمایت همه جانبه (درون سازمانی و برون سازمانی) انجام گیرد ، گفت ؛ خدمات رسانی باید به صورتی ارایه شود تا از ارجاع بیماران مبتلا به کووید -۱۹، به مراکز درمانی( بیمارستان ها) جلوگیری شود.

 دکتر حیدرزاده تصریح کرد ؛ فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته و اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت، مهمترین راهکار شناسایی زودهنگام بیماران و جلوگیری از انتقال بیماران به مراکز درمانی است.

وی با اشاره به آمار بیماران مبتلا به کرونا در اسفندماه سال ۹۸ ، گفت ؛ در اسفندماه سال گذشته که پیک بیماری کرونا را در استان شاهد بودیم ، آمار مبتلایان در روستاهای گیلان در سال گذشته کمتر بود. اما طبق بررسی های انجام شده موارد شیوع کووید – ۱۹ در مناطق روستایی استان نسبت به گذشته افزایش یافته در این خصوص، به منظور کاهش ابتلا به بیماری ، اطلاع رسانی و آموزش همگانی جهت رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی لازم و ضروری است .

معاون بهداشتی دانشگاه در پایان با اشاره به اهداف مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ، یاد آور شد ؛ طرح مذکور با هدف شناسایی موارد مشکوک به کووید – ۱۹ و به منظور مراقبت و درمان بهنگام ، با نظارت و برنامه ریزی دقیق و با انجام برنامه ردیابی تماس، قرنطینه و ایزوله کردن بیماران مبتلا و مشکوک، ویژه گروه های سالمندان و افرادی که مبتلا به بیماری زمینه ای می باشند ، انجام می گیرد.

مراکز خدمات جامع سلامت

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد