امام صادق (ع) :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Sunday, 29 November , 2020
امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ - 14 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 30723
  پرینتخانه » اخبار, اخبار گیلان, جالب و خواندنی, خبرهای گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹ |

کنترل ربات‌ های انسان‌نما با ذهن ممکن شد

دانشمندان ژاپنی موفق به توسعه فناوری کنترل ذهنی برای هدایت ربات‌های انسان نمای ژاپنی مشهور به "Gundam" شدند.

به گزارش نبض خبر و به نقل از آی ای، دانشمندان ژاپنی دستگاهی را ساخته‌اند که به هر کسی امکان می‌دهد ربات‌های کوچک اسباب بازی “Gundam” را که یکی از محبوب‌ترین ربات‌های انیمیشین های ژاپنی هستند، با ذهن خود کنترل کند. کنترل ربات

محققان یک اسباب بازی رباتیک را طوری سفارشی سازی کردند که به خریداران امکان می‌دهد ربات خود را با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند به صورت دستی برنامه‌ریزی کنند. کنترل ربات

محققان برنامه “NeU” که یک تلاش مشترک بین دانشگاه “توهوکو” و “هیتاچی” است، برای ساخت نمونه اولیه با قابلیت کنترل ذهن، نسخه‌ای را توسعه دادند که در واکنش به فعالیت مغز حرکت می‌کند.

محققان به منظور کنترل اسباب بازی رباتیک از طریق فعالیت مغزی، دستگاهی شبیه به یک سربند ساختند که با ربات همگام سازی می‌شود.

محققان دستگاه خود را برای ارسال اطلاعات فعالیت مغز به برنامه مذکور برنامه ریزی کردند که سپس این برنامه، ربات را به حرکت درمی آورد.

کار محققان در واقع مبتنی بر یک مکانیسم کنترل ذهن الهام گرفته شده از مجموعه انیمیشن‌های معروف ژاپنی به نام “Psycommu” است که در آن، انسان‌ها می‌توانستند ربات ها را با استفاده از ذهن خود کنترل کنند.

این سربند، سه سطح مختلف از فعالیت مغز را اندازه‌گیری می‌کند که هر یک از آنها به یک توالی حرکتی خاص مرتبط است.

به گفته محققان، این دستگاه در واقع نه تنها به عنوان یک اسباب بازی بلکه به عنوان وسیله‌ای برای آموزش کاربران در زمینه اصول رباتیک و اصول برنامه نویسی طراحی شده است و آن را به بستر مناسبی برای این پروژه تبدیل کرده است.

آیا به زودی شاهد ربات‌های “Gundam” در اندازه واقعی خواهیم بود که از طریق کنترل ذهن هدایت شوند؟ اگر این اتفاق رخ دهد، مطمئناً یک اتفاق عجیب و در عین حال جالب خواهد بود.

کنترل ربات

| منبع خبر : ایسنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد