امام صادق (ع) می فرماید :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Tuesday, 16 July , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۸ - 14 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 8022
  پرینتخانه » اخبار, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰ |

زایمان طبیعی، ترویج یا تحمیل

 یکی از مهمترین دوره های زندگی یک مادر به مرحله بارداری و تعیین نوع زایمان مربوط می شود. براساس دستوالعمل های پزشکی زایمان سزارین تنها در مواردی اندیکاسیون دارد که جان مادر و نوزاد درخطر بوده و یا مشکل پزشکی آناتومیکی وجود داشته باشد. اما بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۸ ایران […]

 یکی از مهمترین دوره های زندگی یک مادر به مرحله بارداری و تعیین نوع زایمان مربوط می شود. براساس دستوالعمل های پزشکی زایمان سزارین تنها در مواردی اندیکاسیون دارد که جان مادر و نوزاد درخطر بوده و یا مشکل پزشکی آناتومیکی وجود داشته باشد. اما بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۸ ایران در رتبه دوم جهانی در زمینه سزارین قرار داشت ولی اکنون این رتبه به پله نخست جهان صعود کرده است. در حقیقت آمار سزارین در ایران ۲۵درصد بالاتر از نرخ جهانی می باشد. درخواست سزارین در هر کشوری یکی از شاخص های بررسی عملکرد برنامه های سلامت مادران است. این در حالی است که سزارین در کشورهای دیگر مانند ایرلند ۲درصد ، هلند ۶درصد، انگلیس ۷درصد می باشد و بر طبق گزارش who حداکثر۱۵درصد قابل قبول است.
بررسی ها نشان می دهد که درخواست سزارین دو دلیل عمده دارد: دلایل مرتبط با مادر و جنین، دلایل مرتبط با پزشک از مهمترین دلایل مربوط به مادر و جنین: ترس از درد زیاد و طاقت فرسای زایمان طبیعی، باورهای غلط نسبت به سلامت جنین و مادر، پیروی از مد و چشم و هم چشمی، بی احترامی و هتک حرمت کارکنان بخش زایمان به مادران طی مراحل درد کشیدن در زایمان طبیعی، ترس از مشکلات آناتومیکی بعدی، می باشد. اما دلایل مرتبط به پزشکان : تشخیص احتمالی خطر برای مادر و جنین ، صرف وقت کمتر و درآمد بیشتر، ترس از برخوردهای قانونی در صورت بروز مخاطره برای مادر و جنین، می باشد. عوارض جانبی و ناخواسته انجام سزارین برای مادر و جنین به صورت علمی اثبات شده است. به همین دلیل یکی از اهداف طرح تحول سلامت، کاهش میزان سزارین و افزایش زایمان طبیعی در یک بسته خدمت، مد نظر قرار گرفت اما آنچه در این میان بازهم به روشنی مشخص است عدم انتخاب راهبرد مناسب جهت دستیابی به اهداف پیش بینی شده توسط تصمیم گیران وزارت بهداشت است، چرا که طراحان این بسته به دلایل افزایش سزارین در سالهای گذشته توجه کمی نشان دادند. نبود قوانین بازدارنده و محدودکننده نظارتی قوی در ساختار وزارت بهداشت باعث گردید ترجیح پزشکان متخصص به علت تعرفه چندین برابر بالاتر سزارین نسبت به زایمان طبیعی ، به سمت توصیه به مادران باردار برای انجام سزارین گرایش نماید و عرصه را برای گسترش بی ضابطه این رفتار باز بگذارد. از طرفی پس از شروع طرح تحول و فشار وزارت بهداشت برای کاهش دستوری میزان سزارین باعث شد مراکز درمانی جهت تایید سزارین، اقدام به تشکیل کمیته ویژه نمایند تا به اصطلاح فیلتری برای بیماران متقاضی باشد اما مراکز درمانی خصوصی وتک تخصصی برای در امان بودن از تهدیدات وزارت بهداشت مبنی بر کاهش رتبه اعتباربخشی، مجبور گردیدند تا با اختصاص درآمدهای بیمارستان به پزشکان متخصص زنان آنان را متقاعد به انجام زایمان طبیعی نموده و تقریبا با رایگان نمودن هزینه برای بیماران آنان را تشویق نمایند تا بتوانند با مابه التفاوت ایجاد شده حفظ درآمد نمایند. آنچه در این بین از چشم سیاستگذاران مخفی مانده است آسیب های روحی وارده بر مادران و خانواده های آنان است که به دلیل استرس فراوان تایید یا عدم تایید سزارین در روزهای اخر به آنان وارد می شود، است و تامل در این نکته است که خانواده از هر ابزار و پتانسیل مالی و غیرمالی جهت تاثیرگذاری بر تصمیمات کمیته استفاده می نماید. بنابراین توصیه می گردد وزارت بهداشت به جای فشار بر مراکز درمانی و ایجاد آلام روحی برای مادران باردار، نسبت به اصلاح تعرفه سزارین و کاش شدید آن و به ازای آن افزایش زیاد تعرفه زایمان طبیعی در ترغیب پزشکان متخصص محترم اقدام نماید و با استفاده از پتانسیل آموزش و پرورش در جهت افزایش آمادگی ذهنی مادران آینده کشور نسبت به مزایای زایمان طبیعی ، به تشویق این روش مبادرت نموده و با کمک قوانین بازدانده و محدود کننده سختگیرانه به صورت چتری از راهبردهای فوق حمایت نمایند.

اختصاصی نبض خبر

 

نویسنده : دکتر باکی هاشمی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد