00010 copy

شناسایی یکی ازعوامل مهم ابتلا به زوال عقل

محققان طی یک بررسی ۳۰ ساله موفق شدند نقش چاقی را بعنوان یک عامل مهم در ابتلا به بیماری زوال عقل شناسایی کنند

به گزارش نبض خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، چاق بودن در کودکی ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در سنین بالا افزایش دهد.

مطالعه بر اساس تست‌های تناسب اندام حدود ۱۲۰۰ کودک استرالیایی انجام شده است؛ توانایی‌های شناختی آن‌ها پس از سه دهه در بزرگسالی آزمایش و در نهایت مشخص شد  بزرگسالانی که در دوره کودکی تناسب اندام داشتتند در آزمون‌های ذهنی عملکرد بهتری نشان دادند .

دانشمندان می‌گویند این بهبود توانایی شناختی می‌تواند از آن‌ها در برابر زوال عقل محافظت کند؛ تحقیقات به خوبی نشان داده که کودکان دارای اضافه وزن ،  ممکن است در سنین بالا بیشتر مستعد ابتلا به زوال عقل باشند.

کارشناسان می‌گویند، کودکان فعال‌تر در میانسالی توانایی‌های شناختی بهتری دارند و این می‌تواند از آن‌ها در برابر زوال عقل محافظت کند. نرخ چاقی کودکان در چند دهه گذشته افزایش یافته است، به طوری که یک سوم نوجوانان در زمان شروع دبیرستان چاق هستند. این افزایش که در بزرگسالان نیز دیده می‌شود به دلیل رژیم‌های غذایی ناسالم و سبک زندگی کم تحرک عنوان شده است.

بررسی‌های متعدد نشان داده، پیروی از سبک زندگی سالم در کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل موثر است.

انجمن آلزایمر گزارش می‌دهد که امروزه بیش از ۹۰۰ هزار نفر در انگلیس دچار زوال عقل هستند. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۰ این رقم به ۱.۵ میلیون افزایش یابد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر