امام صادق (ع) :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Tuesday, 30 November , 2021
امروز : سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ - 25 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 31266
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, فرهنگ و هنر

آشنایی با یکی از یاران نزدیک میرزا کوچک خان جنگلی

نبض خبر آشنایی با یکی از یاران نزدیک میرزا مشهدی علیشاه چومثقالی از اهالی روستای چومثقال صومعه سرا ،از همرزمان و یاران میرزا کوچک جنگلی بود که دوازده سال بعد از خاموشی نهضت جنگل ، در اسفند ماه سال هزارو سیصدو دوازده خورشیدی درگذشت وبه قولی در قم یا محوطه مسجد جعفری صومعه سرا به […]

نبض خبر آشنایی با یکی از یاران نزدیک میرزا

مشهدی علیشاه چومثقالی از اهالی روستای چومثقال صومعه سرا ،از همرزمان و یاران میرزا کوچک جنگلی بود که دوازده سال بعد از خاموشی نهضت جنگل ، در اسفند ماه سال هزارو سیصدو دوازده خورشیدی درگذشت وبه قولی در قم یا محوطه مسجد جعفری صومعه سرا به خاک سپرده شد.

ابراهیم فخرائی در کتاب “سردارجنگل” از او به عنوان یکی از اولین افراد تشکیل دهنده نهضت جنگل نام می‌برد. او یکی از اعضای مؤثر در ترکیب بیست و هفت نفره هیئت اتحاد اسلام به شمار می‌رود که به عنوان رئیس کمیسیون جنگ که در کسما تشکیل شده بود، به امور جنگی رسیدگی می‌کرد. یکی از مهم‌ترین اقدامات وی را می‌توان سرکوبی حاجی اسماعیل سرابی دانست که همواره نهضت جنگل را مورد تهدید قرار می‌داد. در منابع دوره نهضت جنگل به استثنای فخرائی، دیگران از وی به نام علیشاه قزاق تهرانی یاد کرده‌اند و اشتباهی را که مرتکب شده‌اند، این است که مشهدی علیشاه در یکی از صحنه‌های نبرد به دست نیروهای دولت مرکزی از پای درآمده است.مشهدی علیشاه در شفت تاهل اختیار کرد ونوادگانش امروزه با نام خانوادگی” هوشنگی” شناخته می شوند.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد