00010 copy

اشتباه یک نظافتچی در خاموش‌کردن فریزر آزمایشگاه، 20 سال تحقیق را نابود کرد!

نبض خبر:

خدمتکار مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر (RPI) با خاموش‌کردن این فریزر بیش از 20 سال تلاش تحقیقاتی دانشمندان را از بین برده و این دانشگاه حالا با ثبت شکایت به‌دنبال دریافت غرامتی به ارزش بیش از 1 میلیون دلار خواهد بود. البته دانشگاه از خود این نظافتچی شکایت نکرده و دادخواست خود را علیه شرکت پیمانکار او، یعنی Daigle Cleaning Systems ثبت کرده است.

در این فریزر موادی مربوط به 20 سال تحقیق ازجمله نمونه سلول‌های کشت‌یافته وجود داشت که حتی یک نوسان کوچک سه‌درجه‌ای دما می‌توانست به آن‌ها آسیبی جبران‌ناپذیر وارد کند. دانشگاه RPI می‌گوید این خدمتکار مقصر نیست چون شرکتی که او را برای این کار منصوب کرده، باید آموزش‌های لازم را به او ارائه می‌داده است.

خدمتکار مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر

این فریزر ظاهراً با کاهش یا افزایش 3 درجه‌ای دما بوق هشدار می‌داد. این هشدار قبلاً در حوالی 14 سپتامبر 2020 هم فعال شده بود، اما بررسی‌های محققان نشان داده بود که نمونه‌های داخل فریزر در امان هستند. درنتیجه، آن‌ها یادداشتی را روی بدنه فریزر چسباندند تا اعلام کنند که این صدای بوق چه علتی دارد و به‌خاطر آن نباید برق فریزر را قطع کرد. همچنین در این یادداشت گفته شده بود که این ناحیه نیازی به نظافت ندارد.

بااین‌حال، یک نظافتچی که در تاریخ 17 سپتامبر 2020 از صدای بوق این فریزر اذیت شده بود، برق دستگاه را قطع کرد که دمای آن را به منفی 32 درجه سلسیوس رساند. یک روز بعد، محققان متوجه این اتفاق شدند و علی‌رغم تلاشی که برای نجات نمونه‌ها انجام دادند، دریافتند که اکثر مواد از دست رفته یا خراب شده است و راهی برای نجات آن‌ها وجود ندارد.

منبع‌: دیجیاتو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر