00010 copy

تالاب انزلی در حال نابودیست/ برگشت اعتبار احیاء تالاب خجالت آور است

تالاب انزلی در حال نابودیست/ برگشت اعتبار احیاء تالاب خجالت آور است

نبض خبر: محمد پورخوش سعادت فرماندار این شهر طی نامه‌ای به مقامات استانی و کشوری از نحوه عملکرد مدیران کل محیط زیست گیلان در سال‌های گذشته در خصوص عدم توجه جدی به تالاب بین المللی بندرانزلی ابراز گله مندی کرد.
وی با بیان اینکه محیط زیست گیلان برای احیاء محیط‌های طبیعی اقدام خاصی را انجام نمی‌دهد و اندک پروژه‌های در حال اجرا هم بدلیل سوء مدیریت بحال خود رها شده است.

پور خوش سعادت با تاکید بر وظایف ذاتی سازمان حفاظت از محیط زیست در راستای حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی و ترمیم اثرات سوء گذشته در محیط زیست و همچنین ممانعت از آلودگی و تخریب محیط زیست، بیان داشت: متاسفانه عدم انجام وظایف قانونی در این خصوص توسط محیط زیست گیلان در ده سال گذشته، صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست استان وارد کرده است که وضعیت تالاب انزلی، تالاب امیرکلایه، تالاب استیل و غیره از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه بنده نه بعنوان فرماندار بندرانزلی، بلکه بعنوان یک گیلانی شاهد فرصت سوزی برخی از مدیران این استان هستم که با ترک فعل وظایف قانونی خود موجب ایجاد نا امیدی جوانان و بدبینی مردم نسبت به مسئولان شده‌اند.

پور خوش سعادت بیان داشت: مواردی همچون عدم توانایی در جمع آوری گیاه مهاجم سنبل آبی که سطح رودخانه‌ها و تالاب‌های گیلان را در بر گرفته است، عدم کنترل و حذف نی‌های تالابی مازاد، عدم احیاء و احداث تله‌های رسوب گیر، عدم بازگشایی آبراهه‌های تالاب انزلی، عدم جمع آوری زباله‌های شناور در تالاب و خط ساحلی، عدم ارائه راهکار جهت جلوگیری از پایین رفتن تراز آب تالاب، بلاتکلیف بودن وضعیت تحویل و بهره برداری از اندک پروژه‌های بوم گردی و بسیاری دیگر که در قالب نامه نمی‌گنجد، گوشه‌هایی از خسارت‌های جبران ناپذیر وارده به تالاب انزلی است.

فرماندار بندر انزلی هشدار داد: اگر در اسرع وقت مشکل تالاب این شهرستان مرتفع نشود، اندک احیاء تالاب انزلی برای همیشه از بین خواهد رفت و سازمان حفاظت از محیط زیست مسئول خسارت جبران ناپذیر نابودی تالاب انزلی و اقتصاد منطقه خواهد بود.

وی نسبت به برگشت اندک بودجه اختصاص یافته به احیاء تالاب بندرانزلی و عدم جذب آن توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست گیلان اظهار تاسف کرد و از همه مدیران کشوری و استانی و دستگاه‌های نظارتی خواست که در جهت احیاء تالاب بین المللی بندرانزلی که نفس های آخر را می کشد فورا اقدام کنند.

منبع‌: گفتار نیوز

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر