00010 copy

هلیکوپتر نبوغ رکورد جدیدی در مریخ به ثبت رساند؛ پرواز تا ارتفاع 20 متری

هلیکوپتر نبوغ رکورد جدیدی در مریخ به ثبت رساند؛ پرواز تا ارتفاع 20 متری

نبض خبر: هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) ناسا رکورد جدیدی در‌زمینه پرواز در مریخ به ثبت رساند. نبوغ در پنجاه‌ونهمین پرواز خود که چند روز پیش انجام شد، به ارتفاع 20 متری رسید و رکورد قبلی خود، یعنی 6 متر را که در دسامبر سال گذشته ثبت شده بود، شکست.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) که مأموریت‌های نبوغ و مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) را مدیریت می‌کند، جدیدترین دستاورد Ingenuity را با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس به اشتراک گذاشت. طبق این پست، به‌نظر می‌رسد که مأموریت جدید نبوغ فقط برای دستیابی به این رکورد ارتفاع طراحی شده؛ زیرا هلیکوپتر ناسا دقیقاً در یک نقطه از سطح مریخ بلند شده و فرود آمده است.

فعالیت هلیکوپتر نبوغ در مریخ

هلیکوپتر نبوغ

نبوغ اولین پرواز خود در مریخ را سال 2021 انجام داد که مدت‌زمان آن 39.1 ثانیه بود. این هلیکوپتر در آن زمان تنها 3 متر از سطح سیاره فاصله گرفت. با انجام این مأموریت، دانشمندان ناسا تأیید کردند که Ingenuity با وجود جو بسیار نازک مریخ می‌تواند در هوا معلق بماند.

از آن زمان تاکنون، هلیکوپتر نبوغ ناسا راه زیادی را پشت‌سر گذاشته و پروازی به مدت 169.5 ثانیه را انجام داده که در آن 709 متر را بدون تماس با سطح مریخ با سرعت 6.5 متر در ثانیه طی کرده است. اوایل این ماه میلادی نیز JPL فاش کرد که نبوغ مجموعاً 100 دقیقه در مریخ پرواز کرده که این میزان فراتر از انتظارات دانشمندان است؛ زیرا هدف اصلی مأموریت این هلیکوپتر صرفاً اثبات قابلیت پرواز در سیاره سرخ است.

عملکرد این هلیکوپتر به‌قدری قابل‌توجه بوده که ناسا از آن برای کمک به مأموریت مریخ‌نورد استقامت نیز استفاده کرده است و با عکس‌های هوایی که از طریق آن گرفته می‌شود، مسیر حرکت استقامت در دهانه جزرو را برنامه‌ریزی می‌کند. این دو ابزار علمی ناسا هم‌اکنون درحال بررسی نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی در مریخ هستند.

منبع‌: دیجیاتو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر