00010 copy

۱۷ حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالا چیزی از آن‌ها نمی‌دانید

به گزارش نبض خبر ؛  آیا می‌دانید که ما هنوز نمی‌دانیم جهان ما دقیقا چه شکلی دارد؟ همه‌ی ستاره ها، سیارات و کهکشان‌هایی که حالا توانایی تماشای آن‌ها را داریم تنها ۴ درصد از جهان هستند در حالی ۹۶ درصد باقیمانده از ماده و انرژی تاریک تشکیل شده که ستاره شناسان قادر به دیدن، شناسایی یا حتی درک آن نیستند. متداول‌ترین توضیحی که درباره‌ی این مسأله ارائه شده بر اساس دانش ما است مبنی بر اینکه این مواد از ذرات خاصی تشکیل شده اند که با ماده‌ی معمول بر هم کنشی ندارند و به همین دلیل است که نامرئی هستند. با این حال، سیاره‌ی ما راز‌های پنهان زیادی دارد که ما همواره به دنبال کشف آن‌ها هستیم. در ادامه به حقایق علمی جالب و عجیب می‌پردازیم که احتمالا تا به حال در مورد آن‌ها نشنیده اید.

۱- انسان‌ها روزانه نیم کیلو گرم از وزن شان را از طریق باد شکم از دست می‌دهند

طبق تخمین ها، هر باد شکم در مجموع ۰/۰۳۷۱ گرم وزن دارد و تخلیه‌ی آن به طور متوسط روزانه ۱۴ بار رخ می‌دهد.

۲- خرس‌های قطبی را نمی‌توان با دوربین‌های مادون قرمز شناسایی کرد

این حیوانات به دلیل لایه‌ی ضخیم چربی زیر پوست شان و مو‌های فراوانی که بدن شان را پوشانده، بدن کاملا گرمی دارند. اما لایه‌ی بیرونی بدن آن‌ها همان دمای برف‌های محیط اطراف شان را دارد؛ بنابراین با دوربین‌های مادون قرمز قابل تشخیص نیستند، چون این دوربین‌ها به وسیله‌ی تشخیص گرمای آزاد شده از بدن موجودات زنده کار می‌کنند.

 

۳- گل‌های آفتابگردان پسماند‌های رادیواکتیو را پاک می‌کنند

بعضی ایزوتوپ‌های رادیواکتیو مشابه مواد مغذی‌ای هستند که گل‌های آفتابگردان معمولا به آن‌ها نیاز دارند؛ بنابراین این گل‌ها در حین رشد، تشعشعات موجود در خاک را جذب می‌کنند.

۴- سرعت شتاب یک کک بیشتر از شاتل فضایی است

یک کک در زمان پرش ظرف یک میلی ثانیه به ارتفاع ۸ سانتی متر می‌رسد که این میزان ۵۰ برابر سریع‌تر از شتاب یک سفینه‌ی فضایی است.

۵- اسید معده می‌تواند یک تیغ ریش تراشی را در خود حل کند

اگر یک تیغ دو لبه ۲۴ ساعت درون معده‌ی شما باقی بماند به قدری نازک می‌شود که به راحتی می‌توان آن را شکست. چون اسید معده به شدت خورنده بوده و سطح pH آن ۲ تا ۳ است.

۶- بدن نوزادان ۶۴ استخوان بیشتر از بدن افراد بزرگسال دارد

نوزادان حدود ۲۷۰ استتخوان در بدن شان دارند که باعث انعطاف پذیر شدن اسکلت آن‌ها می‌شود. با بالا رفتن سن، بسیاری از این استخوان‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و در نهایت ۲۰۶ استخوان باقی می‌ماند که اسکلت یک فرد بالغ معمولی را تشکیل می‌دهند.

۱۷ حقیقت علمی

۷- آروغ زدن در فضا غیر ممکن است

وقتی روی کره‌ی زمین آروغ می‌زنید، نیروی گرانش مواد جامد و مایعات غذا‌هایی که خورده اید را درون بدن تان نگه می‌دارد، بنابراین تنها گاز معده از دهان خارج می‌شود. بدون نیروی گرانش، گاز نمی‌تواند از مایعات و مواد جامد جدا شود و در نتیجه ممکن نیست در فضا بتوانید بدون بالا آوردن، آروغ بزنید.

۸- حیوانات هم مانند ما می‌توانند خواب ببینند

بعضی تحقیقات نشان می‌دهد موش‌ها درباره‌ی پیدا کردن غذا یا دویدن در ماز‌ها خواب می‌بینند. بیشتر پستانداران هم در زمان خواب وارد مرحله‌ی رِم می‌شوند، یعنی چرخه‌ای که در آن خواب می‌بینیم.

۹- عقرب‌ها زیر نور فرابنفش می‌درخشند

درخشش سبز آبی مبهم آن‌ها ناشی از ماده‌ای است که در کوتیکل آن‌ها وجود دارد. کوتیکل لایه‌ی بسیار سختی است که جزئی از استخوان بندی بیرونی آن‌ها محسوب می‌شود. با این حال، دانشمندان هنوز نمی‌دانند این درخشش شب نما چه کاربردی دارد، اما گمان می‌کنند که عقرب‌ها از آن برای پیدا کردن همدیگر استفاده می‌کنند و این درخشش از آن‌ها در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و باعث سردرگم شدن شکار آن‌ها می‌شود.

۱۰- رشد دو عضو بدن انسان‌ها هرگز متوقف نمی‌شود

رشد بینی و گوش‌های انسان تا پایان عمر او ادامه دارد، حتی زمانی که رشد بقیه‌ی اعضای بدن او پایان یافته است.

۱۱- باران الماس در سیارات دیگر امری شدنی است

فشار اتمسفر در سیارات نپتون، اورانوس، مشتری و زحل به قدری زیاد است که می‌تواند اتم‌های کربن را به شکل کریستال درآورد و آن‌ها را تبدیل به الماس کند.

۱۲- ۹۹ درصد اتم از فضای خالی تشکیل شده

هر اتم از یک هسته‌ی کوچک تشکیل می‌شود که در اطراف آن یک ابر الکترونی وجود دارد. این ابر الکترونی وسعت نسبتا زیادی دارد؛ بنابراین اگر بخواهید این فضای خالی را از تمامی اتم‌های ۷ بیلیون انسان کره‌ی زمین حذف کنید، همه‌ی آن‌ها در یک حبه قند جای می‌گیرند.

۱۳- آب داغ زودتر از آب سرد منجمد می‌شود

«اثر امپمبا» پدیده‌ای فیزیکی است به این معنی که شتاب ذرات آب گرم از ویژگی‌ای برخوردار است که به این ذرات اجازه می‌دهد راحت‌تر منجمد شوند.

۱۴- موز‌ها پرتوزا هستند

موز حاوی ماده‌ی پتاسیم است که به این میوه تا حدودی خاصیت پرتوزایی می‌دهد. اما نگران نباشید، شما تنها درصورتی از مسمومیت ناشی از پرتو‌های رادیواکتیو خواهید مرد که ۱۰ میلیون موز را یکباره بخورید.

۱۵- خون انسان شبیه آب دریا است

در ترکیبات خون انسان تقریبا همان مقدار نمک موجود در آب دریا وجود دارد. از قرار معلوم، این حقیقت گمانه زنی درباره‌ی آغاز حیات از اقیانوس‌ها را ثابت می‌کند.

۱۶- طول دی ان‌ای می‌تواند به اندازه‌ی ۱۷ برابر فاصله‌ی خورشید تا سیاره‌ی پلوتون برسد

بدن انسان از ۳۷ تریلیون سلول تشکیل شده که درون هر یک از آن‌ها ۲۳ مولکول دی ان‌ای وجود دارد؛ بنابراین اگر بخواهید تمام سلول‌های بدن انسان را از هم باز کنید و رشته‌های دی ان‌ای آن‌ها را پشت هم بچینید، طول نهایی آن به ۳۴ بیلیون مایل می‌رسد.

۱۷- یک روز سیاره‌ی زهره بلندتر از یک سال آن است

به اندازه‌ی حدود ۲۴۳ روز کره‌ی زمین طول می‌کشد تا سیاره‌ی زهره یک بار به دور خودش بچرخد در حالی که یک بار گردش آن به دور خورشید تنها ۲۲۵ روز طول می‌کشد.

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *