امام صادق (ع) :
۞ از حقیقت ایمان این است که حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد ۞
Tuesday, 21 January , 2020
امروز : سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸ - 26 جماد أول 1441
شناسه خبر : 17424
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰ |

چیزی که در کشور ما وجود دارد تورم اقتصادی نیست، سرقت اقتصادی است/ باید برای استارت آپ ها در استان گیلان مسیر دانشگاه صنعتی شریف را برویم

نشست خبری کانون کارآفرینان استان گیلان با حضور افشین رحیمی رئیس کانون و اصحاب رسانه در پردیس دانشگاهی برگزار شد.

 

امیرحسین میلانچی: در ابتدای این نشست رحیمی به بررسی عملکرد کانون پرداخت و گفت: هیچ وقت به مشاغل خانگی پرداخته نمی‌شد و هیچ ارگانی به آن نظارت نمی‌کرد و بلاتکلیف بود. با پیشنهاد ما شورای اشتغال کشور آیین نامه‌ای مصوب شد و به کمک دانشگاه گیلان و استانداری به یک سیکل سازماندهی شده تبدیل شد.

 

او ادامه داد: دیگر اینکه در کشورهای توسعه یافته اصطلاحا کافه کارآفرینی وجود دارد که در آن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان با هم آشنا می‌شوند. طبق برنامه ریزی های ما پارسال در  انزلی اولین کافه کارآفرینی در استان گیلان تاسیس شد و امسال به کمک پارک علم و فناوری درحال تاسیس دومین کافه کارآفرینی هستیم.

 

رحیمی با تاکید بر لزوم آموزش کسب و کار به کودکان گفت: برای آشنایی کودکان و نوجوانان با فضای کار آفرینی باشگاه کارآفرینی نوجوانان تاسیس کردیم. این باشگاه برای آموزش شناسایی استعدادهای کودکان و نوجوانان به وجود آمده است. تا به امروز دو باشگاه کارآفرینی نوجوانان با ظرفیت ۱۰۰ نفر ایجاد شده است. لازم به ذکر است که این طرح زیر نظر وزارت کار بوده و فعلا از لحاظ هزینه‌ها در مرحله همیاری قرار دارد.

 

وی ادامه داد: تا به امروز ۱۴ شرکت مشاوره کار آفرینی در زمینه‌هایی مختلفی مثل صنعت کشاورزی خدمات مالی و … تاسیس شده است. مزیت وجود این شرکت‌ها در این است که اگر کسی تصمیم به کار آفرینی داشته باشد می‌تواند به شرکت‌های مشاور کار آفرینی مراجعه کنند. از سوی دیگر ما برای حمایت از کارآفرینان به عنوان نماینده بخش خصوصی در کمیته قضایی حمایت از سرمایه‌گذاری دادگستری بوده‌ایم. در این کمیته سعی کردیم معضلاتی که مربوط کارآفرینان این حل و فصل شود. سال گذشته معضلات مربوط به فضای کسب و کار شناسایی کردیم و به وزارت کار اعلام کردیم. مشکلات ملی و استانی نیز قابل به پیگیری هستند.

 

رحیمی در رابطه با موانع پیش روی کارآفرینان گفت: معضلی به عنوان پرداخت تسهیلات مختلف وجود داشت. این سیستم در گذشته کارایی لازم را نداشت. ما پیشنهاد کردیم یک نفر به عنوان راهبر معرفی شود تا تضمین کند که سیکل کارآفرینی به سلامت به انتها برسد. کمیته امداد، بهزیستی و استانداری این پیشنهاد را پذیرفتند.

 

رئیس کانون کارآفرینان استان  در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره  شرایط بد کار صنعتی در استان گفت: امروز برای راه اندازی یک پروژه نیاز به سرمایه گذاری بانک وجود دارد این درحالیست که این تسهیلات تا ۶۷ درصد سود بازپرداخت می‌شود. بانک‌ها با عنوان بدون ربا کار انجام می‌دهند ولی در عمل اینطور به نظر نمی‌آید. بانک‌ها می‌دانند که برای به سود رسیدن پروژه نیاز به زمان مشخص است اما این سیکل را ۶ ماه یا یک سال در نظر می‌گیرند و تولیدکننده را از ابتدا امر محکوم به شکست می‌کنند. ما نیازمند عدالت اجتماعی در توزیع پول هستیم. ما در حوزه حمایت از کارآفرینان دست تنها هستیم. ما به تنهایی نمی‌توانیم مقابل دلال‌ها و سرمایه‌داران بانکی بایستیم. ما نیاز داریم تا این مبحث به مطالبه عمومی بدل شود و همه بپرسیم چرا عدالت اجتماعی وجود ندارد؟ در وضعیتی که ربا مثل نقل و نبات در حال چرخش است، فشار تماما به کارگر می‌آید. ما چیزی به عنوان تورم در کشورمان نداریم چرا که تورم به طور یکنواخت افزایش می‌یابد. چیزی که در کشور ما وجود دارد تورم اقتصادی نیست، سرقت اقتصادی است. در واقع صورت مسئله مربوط به فضای کارگر و کارفرما مربوط نمی‌شود و به فضای پولی مریض مربوط است.

 

رحیمی ادامه داد: اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۷ در اتاق عمل رفته و هنوز بیرون نیامده است. پس از ۱۶ ماه هنوز اتاق مثبتی حاصل نشده است. ممکن است این فضا باعث از دست رفتن همه چیز در اقتصاد شود.

وی خاطر نشان کرد: سپرده‌های بانکی در دست تولیدکننده حیف و میل نشده است بلکه سپرده‌های مردم در شعبات بانک مثل کاخ حیف و میل شده است. در استان گیلان حدود ۸۰ شرکت در سال‌های گذشته مصادره شده است. اما برای هیچکدام جایگزینی تأسیس نشد. ما باید بدانیم که برای کار آفرینی که با ایده میان می‌آید به راحتی جایگزین وجود ندارد.

 

رئیس کانون کارآفرینان استان در پاسخ به سوال خبرنگار گیل خبر در رابطه با فرایند رشد استارت آپ گفت: سال گذشته سه استارتاپ سازماندهی شد. ما در ابتدای راه این موضوع هستیم. دانشگاه صنعتی شریف در این زمینه پیشرو بوده است و ما در تلاش هستیم که در استان گیلان مسیر دانشگاه صنعتی شریف را برویم. این مسیر می‌بایست در دو سال آینده طی شود.

 

رحیمی، رئیس کانون کارآفرینان گفت: استان گیلان با تمام ظرفیت‌هایی همچون آستارا، انزلی، لاهیجان و رودبار توانایی اداره یک کشور را داراست.

رییس کانون کارآفرینی گیلان با بیان اینکه دولت باید برای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید یک استاندار بومی ، متخصص و کار بلد برای گیلان انتخاب کند گفت: اعتقاد دارم همه گیلانیان باید با تشکیل کمپینی در حمایت از انتخاب استاندار بومی از هیات دولت و وزیر کشور این مهم را مطالبه کنند.
دکتر افشین رحیمی در همین ارتباط با نام بردن از دکتر کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان اظهار داشت: در حال حاضر ایشان از هرنظر مورد توجه اکثر مردم و سیاسیون استان قرار دارد و به لحاظ تجربه، تخصص و توانایی های فردی و همچنین ارتباط مستقیم با بدنه دولت نیز شایستگی احراز این سمت مهم را دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد