00010 copy

نتیجه آرای مجلس ایران به وزرای پیشنهادی رئیسی؛ وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد نگرفت

نبض خبر :

بیشترین آرای موافق

بالاترین رای موافق را امیرحسین رحیمی برای وزارت دادگستری دولت سیزدهم کسب کرد به طوری که ۲۷۷ نفر از نمایندگان به او رای موافق دادند و او همچنین پنج رای مخالف و چهار رای ممتنع کسب کرد.

حسین امیرعبداللهیان که به عنوان گزینه جایگزینی محمد جواد ظریف در وزارت امور خارجه معرفی شده بود نیز آرای موافق بالایی کسب کرد به طوری که ۲۷۰ نفر از نمایندگان با این گزینه موافقت خود را نشان دادند و وی ۱۰ رای مخالف و شش رای ممتنع داشت.

امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه در دولت محمود احمدی نژاد تنها معاونی بود که با حضور جواد ظریف تا مدت‌ها در سمت خود باقی ماند. این دیپلمات دامغانی، پس از برکناری از معاونت وزیر به عنوان مشاور علی لاریجانی در مجلس منصوب شد. بعد از روی کار آمدن محمدباقر قالیباف به عنوان رئيس جدید مجلس، امیرعبداللهیان همچنان سمت مشاور رئيس مجلس را حفظ کرد.

اما در بین افراد دیگری که امروز بالاترین آرای موافق را کسب کردند نام محمدرضا آشتیانی نیز دیده می‌شود. وی با ۲۷۴ رای موافق، چهار رای مخالف و چهار رای ممتنع وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شد.

کمترین آرای موافق

در سوی مقابل غیر از گزینه وزارت آموزش و پرورش، اقبال به گزینه وزارت ورزش و جوانان کم بود. با این حال حمید سجادی توانست با ۱۶۵ رای موافق، ۱۰۸ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به کابینه دولت سیزدهم راه یابد.

محمد مهدی اسماعیلی نیز با ۱۸۱ رای موافق، ۷۷ رای مخالف و ۲۸ رای ممتنع وزیر فرهنگ و ارشاد شد.

همچنین عیسی زارع‌پور به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسماعیل خطیب به عنوان وزیر اطلاعات، احسان خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد ، بهرام عین‌اللهی به عنوان وزیر بهداشت، جواد ساداتی نژاد به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، رستم قاسمی به عنوان وزیر راه و شهرسازی، رضا فاطمی امین به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد علی زلفی‌گل به عنوان وزیر علوم، احمد وحیدی به‌عنوان وزیر کشور، جواد اوجی به‌عنوان وزیر نفت، علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر نیرو و عزت‌الله ضرغامی به‌عنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رای اعتماد نمایندگان مجلس را گرفتند و به دولت سیزدهم راه یافتند.

ابراهیم رئیسی هیچ زنی را به‌عنوان گزینه پیشنهادی به مجلس معرفی نکرده بود.

 

آرای مجلس به وزرای پیشنهادی رئیسی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
  • اخبار مرتبط
  • تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.